İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Yeni Nesil” Uluslararası Göç Filmleri Festivali Başladı

Bu yıl İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ilki düzenlenen kapsamlı tematik film festivali Uluslararası Göç Filmleri Festivali, dün akşam düzenlenen yeni nesil açılış töreniyle başladı.

Gaziantep’te gerçekleştirilmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen festival, Türk mühendisler tarafından yapılan özel uygulamayla “artırılmış gerçeklik” dünyasına taşındı. Gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda “artırılmış gerçeklik” teknolojisiyle  düzenlenerek, görüntünün sanal mı yoksa gerçek mi olduğunun anlaşılmadığı bir etkinlik olma özelliğini taşıyor. Dünyada ilk kez uluslararası bir etkinlik, “artırılmış gerçeklik” teknolojisiyle izleyicilerle buluşmuş oldu.

“Yeni nesil” olarak nitelendirebileceğimiz dijital açılış töreninde dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı dev jüri ile üç farklı kategoride yarışacak filmler de tanıtılmaya devam edilecek. Filmlerin yarışacağı kategoriler ise; Uluslararası Uzun Metraj, UNICEF Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film olarak öne çıkıyor. The Grand Budapest Hotel’den tanıdığımız Süryani bir göçmen olan F. Murray Abraham, festivalin Onursal Başkanlığı’nı yaptı. ABD’li oyuncu Danny Glover’aOnur Ödülü”, yıllardır mülteciler için yardım çalışmaları yürüten Gamze Özçelik’e ise “Sınırsız İyilik Ödülü” verildi.

8 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise Nuri Bilge Ceylan üstlendi. Nuri Bilge Ceylan’ın başkanlık ettiği jüride ise efsaneleşmiş Lethal Weapon yapımlarından tanıdığımız Danny Glover, Bosna’nın en iyi oyuncusu olarak anılan Emir Hadzihafizbegovic, Çin asıllı ABD’li oyuncu Joan Chen, Danimarkalı yönetmen Lone Scherfig, üç Oscar ödüllü İngiliz kostüm tasarımcısı Sandy Powell, İran’ın Cannes Ödüllü oyuncusu Seyyid Şahap Hüseyni gibi birbirinden önemli isimler yer aldı.

30 ülkeden 45 filmin gösterileceği Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin açılış töreninde “Göçün Çığlığı” da sahne aldı. Ayrıca festival kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden ünlü yönetmen ve oyuncuların tecrübelerini paylaşacağı Masterclass etkinlikleri yapılacak.

Hatırlatmış olalım: Çevrim içi olarak gerçekleştirilen festivalde toplamda 45 filmin gösterilecek ve tüm gösterimler ücretsiz olacak. Bu arada  sınırlı sayıda gösterim olacağı için izleyicilerin rezervasyon yaptırması gerekiyor ve filmleri izlemek için www.festivalscope.com sitesine üye olmanız gerekiyor. 24 saat rezerve edilebilen filmler izlenmediğinde listeden silinerek bilet bir başka sinemasever için yeniden aktifleştiriliyor.

Uzun Metrajda yarışan 8 film ise şöyle:

  • Sama için / For Sama (İngiltere, ABD / 2019)
  • Gece Yolcusu / Midnight Traveler (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019)
  • Omar ve Biz / Omar And Us (Türkiye / 2019)
  • Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019)
  • Oskar&Lilli (Avusturya / 2020)
  • Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018)
  • Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018)
  • Birleşme / The Merger/Extra Time (Avustralya / 2018)

Festivalin 21 Haziran’daki kapanış töreni, yine artırılmış gerçeklikle İngiltere’deki Stonehenge Anıtı ile Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede gerçekleştirilecek.

İlk yorum yapan sen ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir