İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vivarium (2019)

Christopher Nolan’ın Doodlebug’ı iyi bir film.1 Jan Svankmajer’in üç bölümden oluşan Food’u iyi bir film.2 James Griffiths’in (çok orijinal olmasa bile) Room 8’i de iyi film.3 Ama Vivarium şansını gerçekten çok zorluyor.

Bahsettiğim bu filmlerin dördünün de belli ortak özellikleri var. Elbette kabaca genellersek bu böyle. Yoksa hepsi farklı şeyleri anlatıyor. Yalıtılmış bir mekan hepsinde var. “Neden”ini, “nasıl”ını sorgulamadan, sadece filmin özelinde işleyen bir mekanizma hepsinde mevcut. Vivarium hariç hepsinin diğer ortak özelliğiyse kısa film olması. İşte Locan Finnegan’ın Vivarium’da şansını zorladığı nokta da burası! Kısa filmlik malzemeyle uzun metraj yapınca hikayeyi sündürüyor. İzleyene dişe dokunur bir şeyler vermiyor.

Vivarium’un başarılı olduğu tek konu, adının hakkını vermesi.4 Film boyunca karakterlerimizi, fanusa hapsedilmiş küçük yaratıkları izler gibi izliyoruz. Jesse Eisenberg, “gerçek hali bu mu,” diye düşündüren oyunculuğuyla iyi iş çıkarıyor. Jonathan Aris, ufacık rolüyle bile tüylerimizi ürpertiyor. Diğer oyuncular da kesinlikle doğru seçim. Filmin sonu ise bence kendi topuğuna sıkıyor.

Bütün filmi büyük bir beklentiye girmeden izleyebilirdik. Finnegan’ın bize özel hazırladığı vivaryumun içindeki canlıları izlemekle yetinebilirdik. Finnegan ne yaptı? Elinde Hitchcock’un bombası varmış gibi yapıp bize şaka gibi bir son izletti. Bütün filmin, hayal kırıklığı yaratan bir sona hizmet etmesiyse filmin altını oyuyor maalesef.

Bahsi geçen kısa filmleri izleyebileceğiniz linkler:

  1. Christopher Nolan: Doodlebug (1997)
  2. Jan Svankmajer: Food (1992)
  3. James Griffiths: Room 8 (2012)
  4. Vivaryum, bilimsel amaçlarla hayvanların doğal davranışlarını gözlemlemek ve araştırmak için doğal hayat şartlarının oluşturularak muhafaza edildikleri yerdir.
İlgini Çekebilir:  Korkunç Başarısızlık: Ma İncelemesi

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz