İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü Yönetmen Joel Schumacher Hayatını Kaybetti

St. Elmo’s Fire, The Lost Boys ve Batman filmlerininin yönetmeni Joel Schumacher, bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düşerek 80 yaşında yaşamını yitirdi.

Joel Schumacher, 70’lerde kostüm tasarımcısı olarak kariyerine başlamıştı. Ancak 1976 yılında ilk senaryosunu yazdıktan sonra yönetmenliğe geçiş yaptı. Moda geçmişini, film stiline yansıtan Schumacher’in işleri her zaman eleştirmenlerin takdirini görmese de seyirciler tarafından sevilmeye devam etti.

70’li yıllarda düşük bütçeli birkaç filme imza atan Schumacher’in ilk büyük çıkışı, 1985 tarihli St. Elmo’s Fire oldu. Rob Lowe, Emilio Estevez ve Demi Moore gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, üniversite sonrası yaşamın karmaşıklığına dair bir bakış sunuyordu.

Bir sonraki filmi, The Lost Boys da büyük ses getirdi. Küçük bir Kaliforniya kasabasındaki genç vampirler hakkındaki filmde Jason Patric, Kiefer Sutherland, Corey Feldman ve Corey Haim rol aldı. Korku hayranları tarafından övgüyle karşılandı ve bir kült haline geldi.

Başarısı arttıkça, filmlerinin bütçesi de arttı ve oyuncu kadrosu giderek zenginleşti. 1990’lı yıllara, Julia Roberts, Kiefer Sutherland ve Kevin Bacon gibi isimlerin yer aldığı Flatliners’la başladı. 1993′ yılında Michael Douglas’lı Falling Down hem seyircilerin hem de eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Film, Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or için yarıştı.

1995 yılında, Tim Burton Warner Bros’un Batman serisinden ayrıldıktan sonra seriyi devraldı. Schumacher’in ilk Batman filmi Batman Forever oldu. Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey ve Nicole Kidman gibi isimlerin yer aldığı film, dünya çapında 300 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.Schumacher, 1997’de ikinci ve son Batman filmini, yani Batman and Robin’i çekti. Başrollerinde George Clooney ve Arnold Schwarzenegger’in yer aldığı film, yeterli ilgi ve beğeniyi toplayamadı. Yönetmen 90’lı yılları, daha küçük çaplı ve çok daha karanlık bir film olan 8 MM’yle noktaladı. Filmde Nicolas Cage ve Joaquin Phoenix başrolleri paylaşıyordu.

Joel Schumacher, yaşantısı hakkında dürüst ve samimi olmasıyla biliniyordu. Hiçbir zaman cinsel yönelimini gizlemeyi tercih etmedi; bağımlılıklarından ve Hollywood hakkındaki düşüncelerini dile getirmekten çekinmedi.

Hollywood’daki homofobi hakkında düşünceleri sorulduğunda, “Film işinde çalışan insanlar, dünyanın her yerindeki insanlar gibi aynı duygulara sahipler,” diyordu, “Şov dünyasındaki tek fark, eğer para kazanabiliyorsan, ne yaptığını umursamıyorlar.”

İlk yorum yapan sen ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir