İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Todd Haynes, Velvet Underground Belgeselini Yönetecek!

Adı henüz belli olmayan Velvet Underground projesi, Todd Haynes’in yönettiği ilk belgesel olacak.

Cannes’a düşen ilk gizli proje, efsanevi rock grubu Velvet Underground belgeseli oldu. Todd Haynes’in ilk belgeseli için Velvet Underground’u seçmesi aslında sürpriz değil. Oscar adayı yönetmen, uzun süredir 60’lı ve 70’li yılların müzik gruplarıyla ilgili filmlere imza atıyor. Kurgusal glam rock yıldızı Brian Slade’yi konu alan Velvet Goldmine (1998) ve Bob Dylan’ı altı farklı oyuncunun canlandırdığı I’m Not There (2007) buna örnek. Ancak, Velvet Underground’u konu alan isimsiz proje, yönetmenin ilk belgeseli olacak.

Lou Reed’in öncülüğündeki Velvet Underground, 1960’lar ve 70’lerde rock sahnesine egemen oldu ve rock tarihinin en etkileyici gruplarından biri olarak adını yazdırdı. Grup, aynı zamanda avangart ve deneysel kültürle birlikte anılıyordu. Bunda, grubun menajerliğini üstlenen Andy Warhol’un de etkisi büyüktü.

Filmden ilk görüntüler, yarın Cannes’daki Cinema Olympia’da gösterilecek. Amy (yön. Asif Kapadia, 2015) belgeseli gibi büyük bir şey bekleyen, belgesel meraklısı dağıtımcıları çılgına çevirmesi bekleniyor. Yakın tarihlerde, Knock Down the House (yön. Rachel Lears, 2019) ve American Factory (yön. Julia Reichert & Steven Bognar, 2019) gibi Sundance belgesellerini satan Cinetic ve Submarine şirketleri, isimsiz Velvet Underground belgeseli için bir araya geldi.

Far From Heaven (2002) ve Carol (2015) filmleriyle adından söz ettiren Todd Haynes, an itibarıyla Anne Hathaway’in başrolünde yer aldığı isimsiz bir diğer projede post-prodüksiyon aşamasında. Filmde Anne Hathaway, bir kimya firmasına karşı açılan çevre davasını üstlenen savunma avukatını canlandıracak. Bunun yanı sıra Todd Haynes, ünlü şarkıcı Peggy Lee’nin hayatını konu alan bir film yapacağını duyurdu. İsimsiz Peggy Lee projesinde, başrolü Reese Witherspoon’un canlandıracağı konuşuluyor.

İlgini Çekebilir:  David Lynch, Kısa Filmi Fire (Pozar)'ı Bugün Ücretsiz Yayınlayacak

Kaynak: Hollywood Reporter

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz