İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

The Queen’s Corgi (2019)

The Queen’s Corgi, İngiltere Kraliçesi’nin meşhur corgilerinden yola çıkan bir animasyon. Kraliçenin hali hazırda üç tane varken, Prens Philip ona yeni bir corgi hediye ediyor. Rex adındaki bu yeni köpek kendini, kraliçeye sevdirip “1 Numaralı Köpek” oluveriyor. İşin içinde kraliyet olunca konunun nereye gittiğini anlamışsınızdır: Altın Tasma Oyunları! Tabii ki, kurgusal bir hikaye izliyoruz ama filmin, gerçek olaylara temas eden yönleri de var. Hatta başını belaya sokabilecek gerçeklere…

Komedi türünde olsa da eğlenebileceğiniz sahneler bulmak zor. Açılışta Rex’in çişini yapmak için sokak lambası aramadığı, onun beğendiği yere uşağın sokak lambası koyduğu sahne, tek gülebildiğim kısmı. Onun dışında film, çoğunlukla klişelerden besleniyor. 1 numara olmak isteyen Charlie, Rex’i postalıyor. Rex barınağa düşüyor. Burdan kurtulma sürecinde “gerçek” arkadaşlar ediniyor. Asıl önemli olanın ne olduğunu öğreniyor falan.

Hikayeyi uzatabilmek için bolca Dövüş Kulübü’ne yaslanmışlar. Hani şu bildiğimiz Fight Club yani. Hatta bir noktada Titanik’in finalindeki “tahta” sahnesini bile kullanmışlar. Animasyon filmler sadece çocuklar için yapılmaz. Çocuğunu sinemaya götüren ebeveynleri güldürmek için eklenen şeyler olur. Ama narkotik köpeğinin ayakkabı bağcığını kokain niyetine çektiği sahne sanki biraz fazla açıktı.

Hikayeye eklenmiş Trump, en az gerçek hayattaki kadar tokatlanasıydı. Hangi çocuk Trump’a güler yahu! Buna maruz kalmak zorunda değildik. Bu arada, onun “Grab them by the pussy” gafını “Grab some puppy” şeklinde filme dahil etmişler. Ciddi olamazlar, diyorsunuz ama ciddiler. Bu replik yüzünden film, bayağı tepki çekmiş – tabii ki yurtdışında.

Filmin yönetmenlerinden Ben Stassen, “Storyboard’ları çocuklara gösterip test ettik bunları. Hiçbir çocuk Trump’ın söylediği lafın mahiyetini fark etmedi” şeklinde konuşmuş. Buna rağmen film, İngiliz Film Sınıflandırma Kurulu tarafından, “hafif ima, tehdit, tehlikeli davranış” gerekçeleriyle, “Ebeveyn Gözetiminde İzlenebilir” notu almaktan kurtulamamış.

İlgini Çekebilir:  "Görmeye Değer" Görünmez Adam

Özetle The Queen’s Corgi, görsel açıdan başarılı ama onun dışındaki her konuda vasat kalıyor. Sıkıcı bir animasyondan daha fazlası değil.

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz