İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Roman Polanski’nin Adaylıkları İstifaya Sebep Oldu

César Akademisi Ödülleri, Fransa’nın Oscar’ı olarak sayılıyor. Roman Polanski’nin J’Accuse (An Officer and a Spy) filmi César Ödülleri’ne 12 dalda aday gösterildi. Adaylıklar tepkilere neden oldu. Polanski, 2017 yılında festivalin jüri başkanı olarak seçilmiş, tepkiler üzerine geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Sektörden birçok insan Le Monde’da açık mektup yayınlayarak tepki gösterdi. Akademiye boykot çağrıları yapıldı. Gelen eleştiriler üzerine tüm jüri istifa etti. Akademi’nin dün (13 Şubat 2020) yaptığı açıklamayla, jürinin oy çokluğuyla istifa kararı aldığı açıklandı. Sebep ise “film festivalinin sadece festival olarak kalması” şeklinde ifade edildi.

Roman Polanski ve taciz skandalları

1970 ve 80’li yıllarda 18 yaşından küçük olan en az üç kadın, Polanski tarafından cinsel tacize uğradıklarını söylemişti. Polanski, 1977 yılında dava devam ederken ABD’den kaçarak Fransa’ya yerleşti. Davada, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanıyordu. Polanski, 13 yaşındaki çocukla “yasadışı şekilde cinsel ilişkiye girdiğini” itiraf etmiş, bu suçlamadan hüküm giymişti.

Yeni jüri belirlenecek

28 Şubat’ta düzenlenecek törenin ardından akademi için yeni bir kurul seçilecek. Akademide reformlar yapılması bekleniyor.

Fransa Kültür Bakanı Franck Riester, konu hakkında “akademinin demokratik bir şekilde davranarak, şeffaflığa ve çeşitliliğe önem vermesi gerektiğini” söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir