İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pieles: Deforme Olan Zihniyetler mi, Bedenler mi?

Eduardo Casanova’nın Pieles’i kara komedi olarak adlandırılan fakat sert gerçekleri içinde barındıran bir film. Netflix bu filmi tartışmaya neden olanlar kategorisine eklemiş. Film izleyiciye bir tartışma ortamı sunuyor. Bunun nedeni filmin konusunun da bir tartışma konusu olması diyebiliriz. Deforme olmuş bedenlerin ötekileştirilmesine karşı bir tepki yansıtan üsluba sahip.

Pieles, karakterlerin yaşamlarından kesitleri filme alan bir durum filmi. Duygu yoğunluğu fazla olan Pieles ağır bir tempoya sahip olmakla birlikte filme izleyiciyi bağlıyor. Filmde gerçekte olan deformasyonlarla birlikte absürt deformasyonlara da yer verilmiş. Karakterlerin amaçlarını ve bu doğrultuda verdikleri kararları filmde görebiliyoruz. Aynı zamanda deformasyonu benimseyen ve reddeden karakterler ile duygusal ve düşünsel çatışmalar yansıtılıyor.

Filmin eleştirel yanı ise deformasyona sahip insanların sevilebileceği. Deforme insanlar aşık olabilir, yalnız kalmayı tercih edebilir mesajı veriyor. Bu deformasyondan öte kişinin kendisiyle alakalıdır düşüncesi üzerinde durması, filme hoş bir nüans katıyor. İnsanların ötekileştirildiği ve yalnızlaştırıldığı algısına farklı bir perspektifle bakıyor.

Öte yandan deforme insanların seks işçisi olarak karakterize edilmesi ve objeleştirilmesi filmin eleştiriye açık yönlerinden biri. Filmde aşkı görüyoruz. Özellikle cinsiyete takılmayan, cinsiyetçi yaklaşımı olmayan ve kadınları önemseyen bir film. Bu, eleştirilecek yönlerini biraz olsun hafifletiyor.

Vermek istediği mesajlarını renkli görüntülerle sunan, sıra dışı bir film arıyorsanız, Pieles kesinlikle öyle…

İlgini Çekebilir:  Tasarımcıların Mutlaka İzlemesi Gereken Belgeseller

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz