İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kibritçi Kız Film İncelemesi

Aki Kaurismaki’nin 1990 yapımı bir saatlik filmi Kibritçi Kız (Tulitikkutehtaan tyttö). Süreyi baştan söylemenin faydalı olacağını düşünüyorum. Bunu bilmeden izlemeye başladığım Kibritçi Kız bittiğinde şaşırdım kaldım. Zaten filmin ilk yarım saatinde hiç diyalog yok. Böyle ağır başlayan bir filmin daha uzun olacağını zannediyor insan. Ama değil. Sakin başlamasına rağmen sonlara doğru temposu artıyor filmin. Amiyane tabirle Arap atı gibi sonradan açılıyor. Zaten film bittiğinde şaşırmaya sebep olan unsurlardan biri süreyse, diğeri de bu.

Artan tempoyla olayların dallanıp budaklanmasını bekliyoruz. Ama Kaurismaki bize bunu vermek yerine bıçak gibi kesilen olaylar sunuyor. Kati Outinen’in oynadığı Iris karakteri hayatının iplerini eline alıyor. Ona sıkıntı yaşatan herkesin sonunu getirerek filmin sonuna ilerliyor. Kibritçi Kız, kasvetli bir yapıya sahip olsa da kara mizah içeriyor, Kaurismaki’nin diğer filmleri gibi. Ve sonuçlarını gözardı edersek bu filmin bile umut içerdiğini söylemek mümkün.

Kibritçi Kız filmi, ilham alınan hikayeye çok uygun bir uyarlama. Hatta Kaurismaki’nin uyarlaması için biçilmiş bir kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Diğer filmleri gibi bu film de sıradan, toplum dışına itilmiş ve yoksul karakterlerin hikayesini anlatıyor. Ailesinin yanında sıkışıp kalmış Iris, kibrit fabrikasında çalışıyor. Kendi evinde kiracı gibi yaşıyor. Hem fabrikada hem de evde yalnız bir kız. Tek dostu kitaplar. Ailesinin ona özel günlerde hediye olarak aldığı şey de kitap oluyor haliyle. Filmde ona hediye edilen kitap serisinden bir alıntıya filmin girişinde yer verilmiş:

“Görünen o ki soğuktan ve açlıktan öldüler, çok uzakta ormanın içinde.” 
— Sergianne Kolon, Kreivitär Angelika

Yalnızlığını giderebileceği, belki de ailesinin yanında yaşadığı tatsız hayattan onu kurtaracak bir erkek arkadaş arasa da olmuyor. Yanlış anlaşılıyor. Daha da yalnız kalıyor. Sonunda ona insan gibi davranmayan herkese hayvan muamelesi yapıyor. Fare zehri yardımıyla. 

İlgini Çekebilir:  Tereddüt İncelemesi

Yukarıda bahsettiğim gibi kasvetli bir film. Yine de tam Kaurismaki’ye uygun. Nasıl ki Kibritçi Kız hikayenin sonunda, ısınmak için yaktığı kibritin alevinde sevdiklerini görerek yavaşça öteki hayata geçiyorsa, Iris de çektiği sıkıntılardan kendi yöntemiyle kurtularak yeni bir hayata geçiyor. Kendi kararlarını alabilen bir kız olduğu yeni hayatına. Burada umut tohumları görüp görmemek tamamen size kalmış. Yoksa Iris’in hapse girmesine bakıp umutsuzluğa kapılmayı da tercih edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz