İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmir’deki Karaca Sineması Kapanma Riskiyle Karşı Karşıya

1970 yılından beri faaliyette olan, İzmir’in tek bağımsız sinema salonu Karaca Sineması, son yıllarda içinde olduğu krize salgın da eklenince zorlu bir döneme girdi. Bu nedenle başlatılan destek kampanyası ise, isim haklarını zedelediği gerekçesiyle Karaca Otel tarafından durduruldu. Karaca Sineması, kapanma riskiyle karşı karşıya.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de sinema salonları kornovirüs salgını nedeniyle kapatıldı. Bu durum, halihazırda zor ayakta duran bağımsız sinema salonlarını büyük bir krizin içine soktu. Üç aya yakın karantina sürecinde herhangi bir elde edemeyen bağımsız sinema salonları, devlet desteği de alamadıkları için çareyi sosyal destek kampanyalarında buldu.

Bu süreçte, sinemaseverlerin desteğini isteyen bağımsız sinema salonlarından biri de İzmir, Alsancak’taki Karaca Sineması oldu. Karaca Sineması, kapalı kaldığı süreçteki maliyetlerini karşılamanın yanı sıra, teknik cihazlardaki arızaları ve eski koltukları yenileyecekleri kapsamlı bir tadilat yapabilmek için destek bekliyordu. Ancak, mal sahibi Karaca Otel, isim haklarını zedelediği gerekçesiyle kampanyayı durdurma kararı aldı.

Karaca Sineması İçin Başlatılan Destek Kampanyası Durduruldu

Karaca Sineması yönetimi, sosyal medyada yaptığı paylaşımla kampanyaya destek verenlerin ücretlerinin iade edileceğini belirtti. Sinema salonunun işletmecisi Serdar Arslan, daha önce 2016 yılında kapanmanın eşiğinden dönen salonun “salgın sürecinde sağlıklı hizmet veremeyeceği” için, sinema işletmeciliğinden çekildiğini açıkladı.

Karaca Sineması’nın başlatmış olduğu destek kampanyasının durdurulması ve bugüne kadar salonu ayakta tutmak için mücadele veren Serdar Arslan’ın çekilmesi, önemli bir sinema salonunun daha salgın sonrası kapanma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

İstanbul’da Kadıköy Rexx ve Atlas sinemalarının ardından İzmir’de Karaca Sineması’nın kapanmanın eşiğine gelmesi, bağımsız sinema salonlarına indirilen ağır darbenin boyutunu gözler önüne seriyor.

İlk yorum yapan sen ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir