İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geçmişini Bilmeden Gelecek Yazamazsın: İda

Pawel Pawlikowski’nin 2013, Polonya yapımı filmi Ida’nın hikâyesini anlatıyor. Ida rahibe olmak için yemin etmeden teyzesinin yanına gitmek zorunda bırakılır. Daha önce hiç görmediği teyzesiyle yüzleşme gerçekleştirirler. Böylece İda bildiği her şeyi tekrar gözden geçirmeli ve ne olacağına karar vermeli. Filmin buradan sonraki kısmı yol filmi. Thelma ve Louise’deki gibi Ida’da da bu iki kadının yol arkadaşlığını görüyoruz. Birbirlerini zamanla tanıyor ve anlıyorlar.

Ida ilk kırılmasını teyzesiyle karşılaştığında ve teyzesinin onu kabul etmeyişinde yaşıyor. Teyzesi geçmişten kaçmaya çalışan ve bütün yaşadığı şeyleri geride bırakamamış olanın arada kalmışlığını yaşamakta. Ama bir şekilde Ida’yı bırakamaz. Ida ikinci kırılmasını ailesini keşfederken ve Yahudi olduğunu öğrendiğinde yaşıyor. Yetimhanede büyüyen Ida ailesinin mezarını görmek, dua etmek istiyor. Fakat bu o kadar kolay değil. Hâkim olan teyzesi ona yardım etse de Yahudilerin tam olarak nerelerde öldükleri, gömüldükleri bilinmeyen bir dönemin sonunda onları bulmak adına yola çıkıyorlar. Bu yolculukta Ida inancını test ediyor. İnançlı olmayan teyzesiyle yaşadığı çatışmalar inancını korumaya sarılmasına, aynı zamanda da sorgulamasına neden oluyor. Ayrıca kimliğini bulmaya çalışıyor. Tanıştığı bir erkeğe duyduğu ilgi ona bu konuda yardımcı oluyor. Hayatı ilk defa keşfetmeye başlar.

Rutininden kopan Ida, düzenine dönmeden farklılıkları deneyimler. Ida bu süreçlerde teyzesinin ona anlattığı kadarıyla annesinin kim olduğunu öğrenir ve bir şekilde onu hissetmek ister. Yalnızlık yaşayan bu kız ait olma hissini tadar. Fakat yine de belli bir süre inkâr etmekten vazgeçemez ve yolculuklarına başladıklarında ilk durakları yaşadıkları eve gitmek olur. Fakat kimse cevap vermek istememektedir. Tek umutları o evde yaşamış olan ve onları ormanda saklamış olan adamdır. Filmde izleyiciye hala bir sorun olduğu ve istemsizce sorularda kaçıldığı gösterilmiştir. Bu adam hem onları saklamış hem de ölümüne sebebiyet vermiştir. Teyzesini anlayamayan Ida onun yaptıklarına, alkolik oluşuna anlam veremese de başta, çocuğunun ölümüne sebep olan adamla yüzleşmesinde yanında olur. Ailesinin kemikleriyle kuzenin kemiklerini bulunması üzerine yolculuk tamamlanır. Fakat bu yolculuk onları bağlamıştır. Yolculuğun bitmesini ikisi de kaldıramaz. Her şeyden önemlisi eskisi gibi kalamazlar. Teyzesi intihar eder ve Ida onun evine gelerek farklı bir yaşamı kısa süreliğine deneyimler. Ama sonunda olduğu şeye geri dönecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir