İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zenginden Al, Kendine Harca: Hustlers

“This is a story about control. My control.”

Hustlers, kontrolü eline alan kadınların hikayesi. Bu yüzden Janet Jackson’ın Control şarkısıyla açılması kadar doğru bir tercih olamaz. 

2008 krizi herkes için zordu. Tahmin edemeyeceğiniz insanları bile etkiledi. Mesela striptizcileri. Özellikle, New York’ta olup da paraların çoğunu Wall Street patronlarından kazananları. Hal böyle olunca iş başa düştü. Bir grup striptizci kadın, bu adamlara katbekat fazla para harcatmak için yeni yöntemler buldu. Film, gerçek bir hikayeden yola çıkıyor anlayacağınız. Ama yönetmenimiz Lorene Scafaria bu ilginç olayın hangi bölümünü anlatmak istediğini bilemiyor. Seçim yapmak yerine, tümünü anlatmaya çalışıyor. Bilgi ardında bilgi… Adeta bombardımana tutuluyoruz. 

Başta filmi, kulübe yeni gelen Destiny’nin (Constance Wu) bakış açısından izliyoruz. Bu yüzden, bir süre Little Women ile Showgirls’in birleşimi gibi ilerliyor. Ardından tam bir suç hikayesine evriliyor. Bu dönüşüm, karakterlerden birçok şeyi alıp götürüyor. Ramona (Jennifer Lopez) gibi dostlarına bağlı bir kadının, sonda geldiği hal gereksiz kaçıyor. Lili Reinhart ve Keke Palmer’ın karakterleri de basit yancılara dönüşüyor. Onlar da bu işin parçası, ama varlıkları hissedilmiyor bile. Diğer kadınlar da aynı şekilde. Adları nadiren anılıyor ve sürekli birbirlerinin yerine geçiyorlar. Sanki çekimler için o gün kimin işi yoksa o gelmiş de oynamış gibi. Halbuki başta hepsinin güçlü birer karakteri, farklı özellikleri var. Sona doğru törpüleme çabası belki de suçlu olduklarını hatırlamamız, onları sevmememiz gerektiği için. Ama bu da filmin kalanıyla çelişiyor. Çünkü Scafaria’nın onları sevdirmeye çalıştığı, çoğu yerde fazlasıyla hissediliyor. Yine de tuzağa bile bile düşüyoruz. Bu kadınlara hayran olmaktan geri duramıyoruz. Tam olarak bu yüzden, son bölüm hayal kırıklığı yaratıyor. 

Jennifer Lopez’i hiç böyle görmemiştim. Sahneye adımını attığı andan itibaren, ortalığı yakıp geçiyor. Aynı şeyi Constance Wu için söylemek mümkün değil. Belki başrolü, JLo’yla paylaşmak gibi bir talihsizliği olduğundan. Ama karakterinde de bir şeylerin eksik olduğunu görebiliyoruz. Özellikle diğer tüm kadınlarda gördüğümüz tutkunun. İki üç repliği olan Cardi B ya da Lizzo bile (ki keşke ikisi de daha çok yer alsaydı) izleyiciyi etkisi altına alabiliyor.

İlgini Çekebilir:  Kuzey Kore’nin Godzilla Çakması Canavar Filmi Pulgasari

Hikaye, zaten ortalara geldiğinde hantallaşmaya başlıyor. Bitmek bilmeyen Noel sahnesi gibi gereksiz detayların bunda payı büyük. Yine de sıradan insanın hakkında çok az şey bildiği bir dünyayı gösteriyor. İşler, burada hızlı ilerliyor. Birkaç dakikada yükselebildiğiniz gibi, düşüşünüz de aynı şekilde çabuk oluyor. Görüntü yönetmeni Todd Banhazl’ın dinamik çekimleri de bunu pekiştiriyor. Ayrıca erkek bakışına müsait bir konu olmasına rağmen, buna hiç düşmüyor. Kamera, kadınları et parçası gibi görmüyor. Üzerlerinde gezinirken kontrolün onlarda olduğunu kabulleniyor. Bu açıdan erkek suç filmlerinde görmeye alışkın olmadığımız şeyleri başarması, filmi tatlı hale getiriyor.

Başta biraz bahsettiğim gibi, müzik seçimleri de hikayeyi bütünleştiriyor. Her biri özenle, hikayeye uygun olarak seçilmiş. JLo’nun o müthiş dans sahnesinde, Fiona Apple’dan Criminal çalıyor. İlerleyen sahnelerde Ramona’nın bir suçluya dönüşeceğinin sinyalleri veriliyor. Kimi yerde, tek bir şarkı size buram buram 2000’ler havası aldırıyor. Başka hangi filmde, arka arkaya Britney Spears’tan Gimme More ve Usher’dan Love in This Club şarkılarını duyabilirsiniz? Ki dönemin süperstarı Usher’ın kulübe geldiği, tüm kadınların onun için dans ettiği sahne başlı başına bir şaheser. Sonunda kadınlar bir bir tutuklanırken Lorde’den Royals duyuluyor. Şarkının sözleri, zaten bütün filmin özeti gibi. Tüm bu yaşananlardan sonra Ramona ve Destiny görüşmeyi bırakıyor. Ama birbirlerini deli gibi özlüyorlar. İşte tam bu anda bir başka Janet Jackson şarkısı, yani Miss You Much çalıyor. Hustlers filminin güzelliği, şarkılara yüklediği bu küçük ayrıntılarda yatıyor. 

Hustlers film müzikleri, uzun süre favori playlist’imiz olacak cinsten. Dinlemek isteyenleri aşağıya alalım:

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz