İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Farklı Renkleri ve Köşeleri Olan Yapboz: To Each, Her Own

Yapboz emek gerektiren bir uğraştır aynı ilişkiler gibi. Ve yapbozun iki parçası birbiriyle uyuştuğunda yaşanan haz inanılmazdır. Keza iki insanın birbirini bulması ve kavuşması gibi. Fakat bu yapbozu yapmak için üç parça gerektiğini ve hepsinin köşelerinin, renklerinin farklı olduğunu düşünün. İşte bu durum, Myriam Aziza’nın To Each, Her Own filminin ta kendisi.

Aşk ve aldatma romantik komedinin ana taşları. Bunları defalarca izledik. Bize hep normal yapboz parçaları verildi. Bu filmde ise her şey farklı. Filmin en güzel tarafı bu. Bir Senegalli Müslüman, bir muhafazakâr Musevi ailenin lezbiyen kızı ve onun kız arkadaşı aşk tarafından bir araya getiriliyorlar. Seçilen bu yönlerin aşkın birleştiriciliğini göstermesi filmi başka noktaya taşıyor.

Ana konunun aşk olmasına rağmen farklı öğeler barındırması insanı mutlu ediyor. Geleneklerle, tutumlarla, kültürlerle donatılmış. Kültürlere ait lezzetler filme ayrı bir tat katmış. Yenilen yemeklerin farklılığı, yasak oluşu, aynı bu insanların ilişkiye bakış açıları gibi. Hepsi kendine ait bir özelliğe sahip ve keşfedilmeyi bekliyor. Ama bunun için yasakları delmek lazım mesajı veriyor gibi. Senegalli Müslüman karakterin yasak olan domuz etini yemesi ile musevi bir kızla birlikte olması aynı özgürlüğü tattırıyor.

Özgürlük hissini taşıması güzel olsa da lezbiyen olan anakarakterin kız arkadaşını aldatmasının kabul edilebilir olması tartışılır. Bir kadın yerine erkek tercih ediliyor fikri rahatsız edici. Sonun ise sürprizi bu rahatsız ediciliği kapatıyor. Bence filmin sürprizlerinden birisi, aile kavramının homoseksüelliğe alışabilir olmasına karşı ırkçılığı ve dini ayrımcılık aşılamıyor olması. Bu unsurlar filme çakılıp kalıyor. Kapıya çivilenmiş mezuzanın kapıdan sökülmesinde yaşanan zorluğa benzer şekilde.

To Each, Her Own ele aldığı konularda izleyiciye yapaylık hissettirmeyen, olanı güzelleştirerek ve gündelik hayatın akışından koparmayarak yapılmış yapboz parçalarını yerine oturtmuş bir film.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir