İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gräns (Sınır) İncelemesi

İsveç sınırı, sınırda insanların hislerini koklayan ve onların suçlu olup olmadığını anlayan Tina adlı, vücudu deformasyona uğramış bir kadın.

Ali Abbasi’nin ikinci filmi olan ve farklı bir polisiye anlayışa sahip Gräns (Sınır), Avrupa sinemasının klasik anlatı tarzını korurken bunu bölgeye özgü fantastik öğelerle işliyor. Ortaya, çoğu eleştirideki peri masalı kavramının aksine, ruh olarak hayli karanlık, fantastik film bir çıkıyor.

Yıllarca kendini çirkin biri zanneden Tina, kendisi gibi yüzü deformasyona uğramış Vore’yi sınırda çeviriyor. Tina, Vore’den aslında insan olmadığını, bir trol olduğunu öğreniyor ve film böyle şekilleniyor. İkisi arasında oluşan cinsel çekimleyse Vore, Tina’da kalmaya başlıyor.

Filmin arka planında, Tina’nın koklama yetisini kullanarak çocuk istismarcısı bir çeteyi tespit etme ve çeteyi polislerle birlikte çökertme çabası yer alıyor.

Bu suç ve aşk hikayesi belli bir noktada birleşiyor ve açıkçası, Ali Abbasi kurduğu tutarlı evrenle bunu hayli iyi sağlıyor.

Film ne kadar başarılı olsa da insanda birkaç keşke bırakıyor. Onlardan biri soruşturmanın detaylandırılmaması. Öyle ki koklayarak bir şeyleri bulabilen bir trolün hikayesini böyle bir soruşturmada daha fazla izleyebilirdik. Eğer hikaye bu şekilde aksaydı, belki de Avrupa sinemasından tam anlamıyla fantastik bir kahraman çıkacaktı.

İlgini Çekebilir:  Uzayda Kapana Kısılmak: High Life

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz