İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuk Ruhunu Kaybetmeyenlerin Seveceği Beş Film!

”Pazar günü filmi” diyebileceğimiz bu tatlı filmler, bize olduğumuz kişiyi hatırlatmakta yardımcı oluyor. Hepsi birbirinden değerli, içimizdeki çocuğu uyandıran önemli filmler. Beş tanesini sizin seçtim. Olur da birini bile kaçırdıysanız tereddütsüz izleyebilirsiniz. Hatta kardeşlerinizle, kuzenlerinizle, kalabalık bir şekilde izleyin ki tadı damağınızda daha çok kalsın!

1. Stand By Me (1986), Rob Reiner

Stephen King’in kısa hikayesinden uyarlanan film dört maceracı çocuğun hikayesine odaklanıyor. Farklı karakterlerdeki dört çocuk birbirlerinin en yakın dostları oldukları olduklarından birçok gerçekle de birlikte yüzleşirler. Masumiyet ve masumiyetin kaybı temasını çok başarılı bir şekilde işleyen film, çocukluk arkadaşınızla izlerseniz daha da güzelleşir. 

2. The Goonies (1985), Richard Donner

Bu sefer de maceracı çocuklarımız var, kötülere karşı birleşip ailelerinin evlerinin yıkılmaması için hazine avcılığı yapıyorlar. Bu yolculukta birçok tehlikeyle karşılaşarak dostluğu, sevgiyi bir kez daha öğrenirler. İçinizde papatyalar açtıran The Goonies, komik, eğlenceli, şekilci dayatmalardan uzak önemli bir film. Yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de. Çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var!

3. The Outsiders (1983), Francis Ford Coppala

”Doğanın ilk yeşili altındır,
En zor renk tonu onun elde tutmak için.
Onun önceki yaprağı bir çiçektir;
Fakat yalnız öyle kalır bir saat için.
Sonra çöker yaprak yaprağın dibine.
Cennet böyle battı kedere,
Şafak böyle söker güne.
Altın hiçbir şey kalmaz geriye. ”

— Robert Frost

Francis Ford Coppala’nın The Outsiders filmi 80’ler Amerika’sının dışlanmış çocuklarından bahsediyor. Mizah yönümüz bu sefer az, daha çok dram odaklı ama usta yönetmen konusunu işlerken duygu sömürüsü yapmadan olabildiğince şiirsellik ile süslüyor. Hani, filmi izleyeli yıllar geçmiştir ama hissettirdiklerini çok net hatırlarsınız ya The Outsiders da öyle bir film işte.  Hüzünlü, seyircisini ciddiye alan, dönem atmosferini başarıyla yansıtan bir yapım. 

İlgini Çekebilir:  Karışık Kaset: Filmlerde Kullanılan Efsane Şarkılardan Küçük Bir Liste

4. Coco (2017), Lee Unkrich, Adrian Molina

Artık günümüze dönelim. 12 yaşındaki Miguel, hayalperest, akıllı, müzikle ilgilenmeyi çok seven meraklı bir çocuktur. Hayranı olduğu ölmüş müzisyenin gitarını bulup çalmasıyla ölüler diyarına geçiş yapar ve olaylar gelişir. Animasyon sevmiyorsanız bile, ön yargınızı bir köşeye bırakıp Coco’yu izlemenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Renkli dünyası, güzel şarkılarıyla sizi his dolu bir atmosfere çekip kendisiyle başbaşa bırakıyor. Akıcılığı ve başarılı işlenişiyle son dönemlerin belki de en iyi animasyon filmi.

5. Okja (2017), Joon- ho Bong

En yakın arkadaşı Okja adında bir hayvan olan Mija, bir gün arkadaşı bir şirket tarafından alınınca evinden kaçarak Okja’nın peşinde gider. Kapitalist şirketlerin hayvan haklarını hiçe sayarak yaptıkları eziyeti seyirciye gösteren film, izleyiciye güzel mesajlar vererek bu konuda bilinçlendiriyor. Yönetmen koltuğunda ise bu sene Parasite ile Altın Palmiye alan Joon-ho Bong var. Mija’nın haklı mücadelesine tanık olmak istiyorsanız, filmi kaçırmayın. 

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz