İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Koronavirüs Salgını Nedeniyle Ara Verilen Film ve Dizi Prodüksiyonları Yeniden Başlıyor

Koronavirüs salgınının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Çin’de film ve dizi prodüksiyonları yeniden başlıyor. Prodüksiyonuna başlanan yapımlar arasında, Yimou Zhang’in casusluk draması Impasse de bulunuyor.

Çin’de, günlük olarak görülen vaka sayısı 50’nin altına inerken, sıkı sağlık kuralları çerçevesinde de olsa, film ve televizyon prodüksiyonunun yeniden başladığı bildiriliyor. Çin Küresel Televizyon Ağı’na göre, bazı ekipler salgın nedeniyle verilen haftalarca aradan sonra çalışmaya devam etmeye başladı.

Çin, ekonomisini kurtarmaya için karantina protokollerini hafifletmeye başlamaştı. Bu kapsamda sinema salonları da geri açılmıştı. Ancak olası ikinci bir koronavirüs dalgasına karşı önlem olarak bu ay salonlar tekrar kapatıldı.

Ancak set çalışanları ve film ekipleri salgın nedeniyle ara verilen prodüksiyonları sürdürmek için setlere geri dönmeye başladı. Hükümet tarafından belirlenen kurallara göre, bir sette aynı anda en fazla 50 kişi olabiliyor. Ayrıca sette bulunanların da 25 sorudan oluşan salgın önleme sınavına girmesi ve tam puan alması bekleniyor.

28 Mart’ta, Çin’in en büyük prodüksiyon merkezlerinden biri olan Hengdian World Studios, beş çekim alanını yeniden açtı. 20’den fazla çalışanını işe geri getirdi. Salgının ardından setlere dönen sinemacılardan biri de yakın dönem Çin sinemasının önemli isimlerinden Yimou Zhang oldu.

Hero, Raise the Red Lantern ve House of Flying Daggers gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran Yimou Zhang’in yeni filmi Impasse’nin ara verilen çekimlerine yeniden başlandı. Zhang’in yeni filminin başrollerinde Zhang Yi ve Zhu Yawen yer alıyor.

Salgın sonrası prodüksiyonuna yeniden başlanan bir diğer dikkat çekici film de Black Coal, Thin Ice filmiyle Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan Diao Yinan’ın yapımcılığını üstlendiği, Zhang Ji imzalı Moses in the Plain oldu.

Çin’deki yerel yönetimler, film endüstrisinin ayakta kalması için çeşitli destekler sundu. Zhejiang Eyaletindeki Dongyang Şehir hükümeti, Hengdian World Studios’un genel masrafları ve ekip çalışanları için 10 milyon yen (yaklaşık 1.4 milyon dolar) teklif etti. Hengdian’ı kira masraflarından muaf tutmasının yanında, otel konaklamalarında indirim ve karantinadaki herkese 500 yenlik yardım sağladı. Benzer şekilde Xiangshan da konaklama ve kiralama ücretlerini azalttı. Ekip çalışanlarına ve ekipman masraflarına destek olacak önlemler aldı.

İlgini Çekebilir:  Roman Polanski'nin Adaylıkları İstifaya Sebep Oldu

Çin’de salgının kontrol altında tutulmaya devam edilmesi hâlinde önümüzdeki günlerde diğer prodüksiyonların da kaldıkları yerden devam etmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz