İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Between Two Ferns: The Movie

Funny or Die isimli internet platformun işlerinden Between Two Ferns (İki Eğrelti Otu Arasında) bu kez film haline geldi. Zach Galifianakis gerçek bir talk show sunuyormuş gibi ünlü konuklar ağırlıyordu bu düzmece programda. Yaklaşık beş dakikalık bölümler halinde Youtube’da izleyebiliyordunuz. Galifianakis donuk, umursamaz ve çoğunlukla aptal tavrıyla konuklarına sorular soruyordu ya da sormaya çalışıyordu diyelim. Program baştan sona absürtlüklerle doluydu. O kadar komikti ki gülerken kendimi kaybediyordum. Çok fazla bölüm olmadığı ve olanlar da beş dakika kadar sürdüğü için hepsini bir oturuşta izlemiştim. Bitirdiğimde bir yandan gülerken bir yandan da düşünüyordum: Nasıl olabilir böyle bir şey?!

Çünkü konuklar çok ünlü ve bazen çok mühim insanlardı. ABD Başkanı Barack Obama ya da Hillary Clinton gibi… Ama Galifianakis her zaman karşısındakini önemsemeyen tavra sahipti. Onları küçümsüyor ve alay ediyordu. Tabii ki önceden yazılmış bir senaryoyu canlandırıyorlardı ama yer yer çok cüretkâr diyaloglar vardı. Amerika’da bir dönem e-mail skandalları gündeme gelmişti. Siyasetçilerin maillerinin incelenmesi söz konusuydu. Hillary Clinton’un bir sürü e-mail hesabının olduğu ve hepsini apar topar ortadan kaldırdığı vs. konuşuluyordu. Geçmişte adı böyle bir olaya karışmış Hillary Clinton’a programında şunu sordu: Sana ulaşmanın en kolay yolu ne, e-mail mi?

İşte böyle garip mevzuların olduğu bu eğlenceli videolar çok sevildi. Hatta program Emmy Ödülü bile kazandı. Netflix tarafından filme dönüştürülmesi ise benim gibi daha fazlasını arayanlar için paha biçilemez bir olay. Bu arada “film” derken kastedilen şey yanlış anlaşılmasın 5 dakikalık videolardaki saçmalıkların 1 saat 22 dakika sürdüğünü hayal edin işte film bu. Eski halinden hiçbir şey kaybetmiyor ve süresi uzun. Ayrıca filmin çok katmanlı anlatısını zekice bulduğumu da söyleyeyim ki hakkını yemiş olmayayım. Belgeselmiş gibi başlıyor. Sonra aniden Between Two Ferns’ün ortaya çıkış hikayesini anlatan bir filme dönüşüyor. Bu arada programdan yeni bölümleri izleme şansımız oluyor. Bir sürü ünlü konuk da cabası… Yahu ne oluyor derken hop, yeni bir sürprizle karşılaşıyoruz. Gerçekten takdir edilmesi gereken bir iş olmuş. Aşure gibi film anlayacağınız.

İlgini Çekebilir:  The Willoughbys ve Bir Tuhaf Aile Sevgisi

Kısacası absürt komedi seviyorsanız tavsiye ederim. Filmden daha fazla keyif almak, neler olup bittiğine daha fazla hakim olmak istiyorsanız önce Youtube’dan bütün bölümleri izleyip sonra filme geçin.

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz