İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haberim Yokmuş Gibi Çek: Bela Lugosi’nin Öldükten Sonra Oynadığı Film

Plan 9 from Outer Space, eşit ölçüde müthiş ve berbat olan her film gibi, tarif etmesi zor bir yapım. Hani televizyonda bir film izlersin, ama belli sahneleri kırpıla kırpıla tutarlı bir şey olmaktan çıkmıştır ya – işte, Plan 9 from Outer Space böyle bir şey.

Filmin yönetmeni Ed Wood, Bela Lugosi’yle yakın arkadaştı. Bela Lugosi’yi Dracula ya da 30’lardan 50’lere kadar tüm kötü karakterler olarak hatırlamanız mümkün. The Devil Bat’ten tutun da Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla’ya kadar tüm korku filmlerinin sığındığı bir limandı. 1956 yılında öldüğünde, korku türünde doldurması zor bir boşluk bırakmıştı. Ama bu Ed “Asla ikinci tekrarı almam” Wood’u durduramazdı.

Plan 9 from Outer Space (1959)

Ed Wood’un elinde Bela Lugosi’nin ölümünden kısa süre önce çekimine başladığı Vampire’s Tomb filminden parçalar vardı. Plan 9 from Outer Space’yle arkadaşına son bir saygı duruşunda bulunmaya karar verdi. Fikir güzeldi, ama uygulaması öyle kolay değildi. Çünkü Ed’in elinde, Bela’yı gerçekten mantıklı bir role oturtmak için yeterli görüntü yoktu. Sahne ne kadar kötü olursa olsun ikinci kez çekmemesiyle ünlü Wood’un elinde hiçbir film için fazla görüntü olmasa gerek. Ama bu görüntülerde Bela çoğunlukla, tamamen alakasız şeyler yapıyordu.

Ed Wood, boşlukları doldurmak için kiropiraktör olan Tom Mason’u işe aldı. Ed’in bu adamı seçmesinin nedeni Bela’ya olan çarpıcı benzerliği falan değildi. Çünkü ortada öyle bir benzerlik yoktu. Mason, Bela’dan çok daha uzundu bir kere. Ama daha da önemlisi yüzüne baktığınız an, onun Bela olmadığını anlayabiliyordunuz.  Bu yüzden, Mason film boyunca pelerinle yüzünü örtüyordu. Ed Wood, bir aktörün yerini doldurmak için başkasına rol verirken, rol için tümüyle yanlış biri nasıl seçilir bunun da dersini veriyordu.

İlgini Çekebilir:  Temmuz Güneşimiz: Im Juli
Tom Mason

Şöyle bir düşününce bu seçim çok zekice de olabilir. Çünkü Bela Lugosi’nin “oynadığı” karakterin adı Ghoul Man. Bu yaratığı, Türkçe’de Gulyabani ya da Kulbastı olarak biliyoruz. İran mitolojisinde, insana çok benzeyen ama insandan daha büyük ya da uzun yaratıklar olarak geçiyor. Yani bu karakteri, neden Bela Lugosi’den daha uzun olan Tom Mason oynamasın ki? Tamam, biraz da benzese fena olmazdı ama o kadar kusur olur artık.

Anlayacağınız Ed Wood, filmi mantıklı bir şeye dönüştürmek için elinden geleni yaptı. Şansımıza sonuç, Ed’in mantıklı yapmaya çalıştığı diğer her şey gibi oldu: Kocaman bir tuhaflık patlaması şeklinde yani. Böylece Plan 9 from Outer Space, Bela Lugosi’nin öldükten sonra oynadığı, ama aynı zamanda oynamadığı, yaşasa belki de hiç olmak istemeyeceği bir film olarak sinema tarihinde yerini aldı.

İlk yorum yapan sen ol

Cevap yaz