Dikey şekilde çekilmiş bir filmi izler miydiniz? Yönetmen Timur Bekmambetov, izleyeceğinizi umuyor. Çünkü tam şu anda, dikey formatlı bir film üzerinde çalışıyor.

"Dünyanın ilk dikey formatlı blockbuster'ı" şeklinde tanımlanan filmin adı, V2. Escape from Hell. Alman toplama kampından kaçmak için bir uçağı ele geçiren Sovyet pilotu Mikhail Devyatayev'in gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Devyatayev rolünü ise, Kazak oyuncu Pavel Priluchny üstleniyor.

Bekmambetov, daha önce de teknolojik deneysel filmlere öncülük etti. Tümüyle bilgisayar ve telefon ekranından izlediğimiz Searching ve birinci tekil şahıs bakış açısıyla çekilen Hardcore Henry gibi filmlerin yapımcılığını üstlenmişti.

Bekmambetov'un filminin çekimleri, önümüzdeki hafta Rusya'da başlayacak. 2021'in başlarında iki farklı versiyonla gösterilmesi bekleniyor. İlki Rusça olarak, yerel izleyicilere sunulacak. Diğeri ise İngilizce olarak uluslararası pazara dağıtılacak. İngilizce versiyonunda bazı farklı sahnelerin de yer alacağı söylenenler arasında. Ama öncelikle, akıllı telefon izleyicileri göz önüne alınacak. Çünkü filmin ortakları arasında, kendi dijital platformu aracılığıyla filmi Rusya'da gösterime sokacak Rus mobil operatörü MTS de yer alıyor. 

Kaynak: Deadline