"İnsanlarda ebeveyn olmadan önce bazı şartlar aranmalı ve bu konuda onlara eğitim verilmeli.'' 

2017 yapımı iç ezici bir dram olan Loveless (Nelyubov), Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in imzasını taşıyor. 

Sancılı bir boşanma sürecindeki Zheyna (Maryana Spivak) ve Boris’in (Alexey Rozin) 12 yaşındaki oğulları Alyosha’nın (Matvey Novikov) evden kaçmasını konu edinen mesafeli bir film. Yönetmen, ebeveynlik sıfatını sorgulayarak, anne baba olmakla annelik babalık yapmanın ayrımını bizlere soğuk hava dalgası yaratırcasına gösteriyor.  

Sevgisiz bir anneyle büyümenin acısını kendi çocuğuna kusan bir kadın ve yılgın bir beyaz yakalı erkek. Hayvani dürtülerin sonucunda dünyaya getirdikleri oğullarının sorumluluklarını alamayarak aile dramına yuvarlanıyorlar. Eşler arasında geçen sözlü tartışmaya banyo kapısının ardından şahitlik eden Alyosha’nın, ağzını kapatarak ağlaması akıllardan silinemeyecek bir sahneye davet edip, yüreğimizi sıkıştırıyor. İçinde kopan fırtınayı elleriyle bastıran, fazlalık olarak görülmenin yükünü taşıyamayan 12 yaşındaki bir çocuğun hezeyanını içimiz ezile ezile izliyoruz.  

Sevgilileriyle geçirdikleri geceden sonra evlerine dönen Zheyna ve Boris, oğullarının iki gündür okula uğramadığını okul müdüründen öğreniyorlar. Bu kayboluşun yarattığı durum anne baba olduklarını hatırlatan nadir anlardan bir tanesi belki de. Arama çalışmaları devam ederken yaşadıkları kırılmaların karşısında tüm soğukkanlılıklarıyla durmaya çalışıyorlar.  

Film, bir anne ve babanın çocuklarını sevgisizlikle de “öldürebileceğinin” toplumsal boyuttaki eleştirisini yüzümüze çarpıyor. Donuk ve iç karartan atmosferi bizi içine alarak üşütüyor. Sıkı giyinin derim ben.