Bir iş, içten gelerek ve samimi bir şekilde yapıldığında ortaya başarısızlık çıkmasının  imkanı yok. Su Baloğlu ve Merve Bozcu adlı iki genç yönetmenin çektiği Onun Filmi adlı belgesel de tamamıyla böyle bir samimiyetle yapıldığından, izleyicilerin beğenisini rahatlıkla topluyor.

Erkek hegemonyasının hakim olduğu dünyada ve sinema sektöründe kadın yönetmen olmayı irdeliyor, Onun Filmi. Bunu yaparken kesinlikle ayrıştırıcı, erkeği kötüleyen, aşırı uç feminist bir dil kullanmıyor. Böyle bir dil kullanmaması, bir söylemi olmadığı anlamına gelmiyor. Bir mesleğin neden cinsiyet kalıpları içerisine sıkıştığını, yönetmen dendiğinde neden akla erkeklerin geldiğini ve bir kadın yönetmenden bahsedilecekse neden yönetmen kelimesinin başına kadın tanımlamasının gelmesi gerektiğini sorguluyor.

İyi hazırlanmış, birbirini tekrar etmeyen sorularla röportaj biçiminde ilerleyen belgeselde Zeynep Dadak, İlksen Başarır, Nisan Dağ, Işıl Özgentürk, Türkan Şoray ve Yeşim Ustaoğlu gibi kendini kanıtlamış yönetmenler, bu iki genç yönetmenin soruları cevaplarını cevaplarken, filmlerinden bazı sahneleri de izleme şansı buluyoruz.

Son zamanlardaki yerli belgeseller içerisinde üst sıralarda yer alan Onun Filmi, tam anlamıyla yol gösterici bir belgesel olmasıyla, sinema bölümlerinde izlenmesi gereken filmler arasına gireceğe benziyor.