Kapak Resmi: Vidhi Awasthi

Gençlik filmlerinin klişeleri nasıl bambaşka sunulur işte bu sorunun cevabı Oh, Ramona. Romantik türünü komedi ve farklı bir mizah anlayışıyla harmanlayan bu film aynı zamanda gençlik sorunlarını dile getirmekten kaçınmamış. Yaşanan duygusal değişimler, ergenliğin getirdiği cinsellik merakı ve keşfi perdeye yansıtılmış. Cristina Jacob filmi inanılmaz bir enerji oluşturacak şekilde yönetmiş. Bir solukta izlenen bu film genç bir oğlanın senelerdir aşık olduğu kız ve yeni tanıştığı kız arasında seçim yapmaya çalıştığı kafa karışıklığını anlatıyor.

Çocukluğunuzdan beri yediğiniz krepi mi yoksa yeni denediğiniz dondurmayı mı seçeceksiniz. Bunun asla cevabı verilemeyecek çünkü bu film size asla cevap vermeyecek. Bu film aslında hayatın karmaşasını anlatıyor. Hayatımızda alışkanlıklarımıza bağlı kalıp onlardan vazgeçmek istemiyoruz. Ama ya bu bizim için o kadar da iyi değilse? İşte filmde bunu görebiliyoruz. Alt metin olarak bir gençlik dizisine göre çok kuvvetli. Seçimlerin sonuçları olduğunu sert bir şekilde seyircinin yüzüne vuruyor.

Öte yandan mizah anlayışı çok iyi oturmuş. Seyirci ile ana karakterin konuşuyor olması o kadar ilginç bir durum değil. Yine de güzel noktalara değinilip ergenliğin normal akışı konusunda bir çerçeve oluşturulmuş. Filmde oldukça güçlü kadın karakterlerin olması ayrı bir hava katmış. Gençlik dizisinin aptal kız tiplemesi bu filmde yok. Cinselliğini kendi yöneten genç kızlar var ekranda. Bu da filmi benzerlerden bir adım öteye taşıyor denilebilir. Klasik anne tiplemelerinden farklı bir anne tiplemesi filme değişik bir hava katmış. Beden olumlama bu kadar gündemdeyken kilolu kız karakterin olması ve komedi unsuru eklenmesi gereklilik açısından düşündürüyor.

Renkleri ve müzikleriyle tam yaza uygun bir romantik-komedi. Farklı bir tat denemek isteyenlerin atlamaması gereken bir film.