Tarifleri senaristin kalemine, yapılışı ise yönetmenin ustalığına göre değişen, mutfakta geçen filmler listesi! Bizzat izleyip tadına baktım. Denemeniz için de aşağıya açıklamalarıyla kabarık bir liste yaptım.

İşte malzemeler:

 

Sofra Sırları (Ümit Ünal, 2017)

Önce acıktıran, sonra boğazda bırakan - hatta yemekten öldüren, doyurucu bir film! Konusu itibarıyla kadın erkek eşitsizliğini, yemek yapmak ve yemek yemek eylemi üzerinden masaya alıyor. Dolayısıyla evlilik müessesesine sıkı bir sorgu çekiyor. Anlatımı bakımından absürt ve kara mizah öğeleri içeriyor. Bu atmosferi de en iyi "Neslihan" karakterleri üzerinden, nefis bir oyunculukla, Demet Evgar yansıtıyor.

 

Acı, Tatlı, Ekşi (Andaç Haznedaroğlu, 2017)

Her damak tadından izleyiciye hitap ediyor. Senaryo, yemek yapma temelinde kurulan bir yarışma sürecinin sırtından geçiniyor. Başarılı bir şef olan Murat (Buğra Gülsoy), televizyonda yayınlanan gastronomi konulu bir yarışmaya katılıyor. Burada “Türkiye’nin Şefi” olmak için yarışırken, diğer yandan da sevdiği kadınla tekrar birlikte olmak için mücadele ediyor. İkisini de kazanması için yapması gereken tek şey var - acı,tatlı ve ekşi yemekler!

 

Issız Adam (Çağan Irmak, 2008)

Issız Adam; usta bir aşçı olmasına rağmen, o güne kadar hiç aşkı tatmamış olan Alper’in ilk aşk hikayesi. Senaryo bütünüyle gastronomik değil. Bu yüzden, seyirci filmi izlerken sadece yemeğin değil, müziğin ve aşkın da tadına bakıyor. Bununla birlikte hikaye, Melis Birkan (Ada) ile Cemal Hünal’ın (Alper) usta oyunculukları sonucu ete kemiğe bürünüyor.

 

Soul Kitchen (Fatih Akın, 2009)

Lezzetli bir Fatih Akın filmi! Yemeğin ruhun gıdası olduğunu ifade ederken, müzikten de besleniyor. Dolayısıyla senaryoda aşk ve dans da var. Sonuç olarak ortaya karakter için hayli zor, izleyici için ise aşırı keyifli bir romantik komedi çıkıyor.

 

Estômago / Gastronomik Bir Hikaye (Marcos Jorge, 2007)

Raimundo Nonato hayatı mutfakta öğrenen saf bir delikanlı. Taşradan kente yerleşerek, bir restoranda karın tokluğuna çalışmayı kabul ediyor. Zamanla mükemmel bir aşçı ve sıra dışı bir katil oluyor. Brezilya - İtalya ortak yapımı film, en çok João Miguel’in takdire şayan oyunculuğundan besleniyor.

 

Green Butchers / Yeşil Kasaplar (Anders Thomas Jensen, 2003)

Bir şeylerin olması için bazı şeylerin ölmesi mi gerekir? Green Butchers insan etinden bir film. Hikayenin kahramanları yeşili seven iki kasap. İnsanlarla araları pek iyi değil. Bunun sonucu mu bilinmez, o insanları kesip etlerinden salamura yapıyorlar. Üstelik filmi izleyen seyirci genellikle tadına hayran kalıyor.

 

Mostly Martha / Çoğunlukla Martha (Sandra Nettelbeck, 2001)

Martha Klein, işinde başarılı bir mutfak şefi. Gündelik yaşamında ise olağan felaketler yaşayan, garip davranışlar sergileyen, mutsuz bir kadın. Hikaye Martha'nın aşık olarak, doyuma ulaşma sürecini anlatıyor. Filmin sonunu tahmin etmek, izleyici için pek de zor değil. Buna rağmen Martha Klein'in sıra dışı davranışları ve mutfakta geçen aşk hikayesi, seyirciyi film boyunca ayık tutuyor.

 

Todo Sobre El Asado / Asado Hakkında Her Şey (Gaston Duprat & Mariano Cohn, 2016)

Belgesel tadında izlenen Asado Hakkında Her Şey, Güney Amerika ülkelerine özgü “Asado” isimli geleneksel barbekü etkinliklerini konu ediniyor. Aynı zamanda bize Arjantin mutfak kültürü hakkında detaylı bilgi sunuyor. Bununla birlikte, etin erkeklikle olan ilişkisini kameraya alıyor.