90'ların ortasında, herkesin muhakkak favori bir Adam Sandler filmi vardı. Altın çağını yaşayan Sandler, tam bu sıralarda bir komedi süperstarına dönüşmüştü. Böylesi bir unvan Jim Carrey ya da Eddie Murphy gibi bir avuç nadir insana nasip oluyordu. Milenyumla birlikte, Sandler'ın yıldızı yükselmeye devam etti - bir noktada Hollywood'un hem en popüler hem de en tartışılan ismi haline geldi. Son 25 yılda Sandler'ın personası, Billy Madison ya da Happy Gilmore gibi filmlerin olgunlaşmamış karakterlerinden; 50 İlk Öpücük ya da Grown Ups filmlerinin güler yüzlü, beceriksiz karakterlerine kadar tonla dönüşüm geçirdi. 

Değişmeyen tek şey, Sandler'ın eleştirmenlerden yediği darbeler oldu. Onu adeta bir günah keçisi ilan eden eleştirmenler, çoğu zaman haklı olarak yerden yere vurdular. Sadece para için yapılan, izlendiğinde seyircinin IQ'sunu eksilere indiren filmlerin "poster çocuğu"ydu, o. Zaman zaman Paul Thomas Anderson, Noah Baumbach ya da Safdie Kardeşler gibi auteur'lerle çalışarak iyi bir oyuncu olabildiğini hatırlattı. Osuruk şakaları ve tuhaf seslerden fazlası olduğunu gösteren Sandler, hepimizin ağzını açık bıraktı.

İstikrarsızlık abidesi denemez belki, ama Hollywood'un en güvenilmez oyuncularından. Jack and Jill ya da The Cobbler gibi filmlerinin savunulur en ufak bir yanı bile yok. Ancak şu sıralar Uncut Gems filmiyle aklımızı başımızdan alan Sandler'ın en iyi performanslarını hatırlamak için mükemmel bir zaman.

5. Billy Madison

90'ların komedi klasiği Billy Madison, Adam Sandler'ın beyaz perdedeki ilk büyük atılımıydı. Öncesinde çok da başarılı olmayan filmlerde yer almıştı (Going Overboard gibi) ama SNL'den kovulduktan sonra işleri açıldı. Billy Madison, bugün bildiğimiz Adam Sandler personasını da doğuran filmdi: Gülünç ve etrafındaki yetişkinleri utandıracak cinsten iğrençlikler yapan bir "çocuk adam." Sandler, 25 yılını bu personaya adayacağını tahmin edebilir miydi? Sanmıyorum. Ama bu filmle dönemin genç izleyicisinin favori komedyeni haline geldi ve tipik "Adam Sandler komedisi" diye adlandırabileceğimiz zilyon tane filmin önünü açmış oldu. 

4. The Wedding Singer

The Wedding Singer, tüm klişeleri gururla yerine getiren, dört başı mamur bir romantik komediydi. Ama Sandler'ın önceki filmerinin çoğundan daha ciddiydi. Oynadığı Robbie karakteri de öyle. Alıştığımız karakterinin aksine, biraz daha olgun davranıyordu. Sandler'ın bir oyuncu olarak yeteneklerini doğru dürüst gösterdiği ilk filmdi. Ona ilk kez gerçek bir oyuncu gözüyle bakıyorduk. Dahası Sandler, müzikal yeteneklerini de konuşturuyor ve hepimizi hayretler içerisinde bırakıyordu.

3. Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love, Adam Sandler'in kariyerinde önemli bir dönüm noktasıydı. Milenyuma gireli iki yıl olmuştu ve Sandler hala ticari açıdan başarılı komedi filmlerinin aptal oyuncusuydu. Bu yüzden, Paul Thomas Anderson'ın filmde yer almak Sandler için çarpıcı bir yenilikti. 95 dakikalık yoğun hikayede; sosyal açıdan garip, psikolojik olarak sıkıntılı, duygusal olarak bodur bir iş adamını canlandırdı. Bu filmle karakter çalışmasının derinliklerine inen Sandler,  o ana kadarki hayran kitlesini de dehşete düşürmeyi başardı.

2. The Meyerowitz Stories (New and Selected) 

"Adam Sandler, Oscar kazanır mı?" sorusunu bize sorduran ilk filmdi. Dinamik ve duygusal, ancak çoğu zaman sade bir performans göstermesi ona yeni bir ışıkta bakmamızı sağladı. Rol arkadaşları, Dustin Hoffman ya da Ben Stiller gibi büyük isimlerin arasından sıyrılmayı başardı. Çünkü hepsinden daha kırılgan ve alçakgönüllü bir oyunculuk sergiledi. Sandler'ın dramatik ufkunu genişletmesinin ona ve biz izleyicilere faydası olduğu açık. Bill Murray için Lost in Translation neyse, Adam Sandler için de The Meyerowitz Stories oydu.

1. Uncut Gems 

"Adam Sandler (ya da Safdie Kardeşler'in deyimiyle The Sandman) her şeyini ortaya koyuyor. Canlandırdığı Howard Ratner karakterinin her santimini titizlikle işliyor. Olgunlaşmamış, kendini beğenmiş, alaycı, aşırı milliyetçi ve üzgün küçük bir adam, Ratner. Bu özellikleri de onu, başka kimsenin oynayabileceğini düşünmediğim bir karakter yapıyor. "

Uncut Gems ve Adam Sandler'ın oyunculuğu hakkında söylenebilecek her şey için sizi buraya alalım.