hamlet'in ülkesinden: danimarka sinemasından altı film

"...var olmak ya da olmamak, mesele bu..."
                                                                  hamlet, william shakespeare


yüz yılı aşkın bir tarihe sahip olan danimarka sineması...
danimarka gerek tarihi, gerek coğrafyası, gerek içinde barındırdığı çeşitli kültürlerle sadece iskandinav yapısı içinde değil; kıta avrupa'sında da her zaman farklı bir yere sahip olmuştur. sinemaya kazandırdığı yönetmenlerle, tekniklerle, felsefelerle kimileri için başlı başına bir akım olan; kimileri içinse, iki yönetmenin eğlencesinden ibaret dogma 95 ile sinema tarihi içinde de farklı bir yere sahip olan danimarka sinemasından sizler için birbirinden etkileyici altı film derledik.

1- haxan / witchcraft through the ages / çağlar boyu cadılıkyönetmen: benjamin christensen
oyuncular: benjamin christensen, astrid holm, marin petersen, oscar stribolt,clara pontoppidan,          elith pio
yapım yılı:1922 süresi: 122 dk.

benjamin christensen'in en etkileyici filmi. yapıldığı yıl göz önünde bulundurulduğunda filme hayran kalmamak elde değil. belgesel ve kurmaca yedi bölümden oluşan film, aynı zamanda döneminin en yüksek bütçeli filmidir. yönetmen christensen, filmin çekimi yapılmadan önce cadılık ve büyücülüğün tarihi üzerine iki yıllık bir araştırma yapmıştır. daha araştırma ve hazırlık aşamasında bile birçok engelle karşı karşıya kalmıştır. akademisyenler, din alimleri gibi toplumun önde gelen kesimlerinden filmin çekilmemesi üzerine çeşitli sesler yükselmiştir. dönem sineması itibariyle tabuları yıkan bir yapıya sahip bir film oluşu, bu engellerin sebebini açıklıyor. gerek içerdiği çıplak sahneler, gerek ele aldığı cadılık, büyücülük, şeytan gibi avrupa'nın hatta insanlığın karanlık konularını içermesi; gerekse insanlık tarihine yaptığı eleştiriler, dönem filmleri arasında haxan'ı aykırı bir noktaya taşıyor.
kurmaca ve belgesel yedi ayrı bölümden oluşan filmde, yönetmen christensen "şeytan"ı canlandırıyor. ilk bölümlerde araştırması sonucunda elde ettiği belgeleri izleyiciye sunan yönetmen, orta çağın engizisyon yapısını, bilimin ne evrede olduğunu, toplumsal yapının nasıl işlediğini izleyiciye kimi zaman kurgusal kimi zaman ise belgesel estetiğinde bir dille açıklıyor. devam eden bölümlerde ise kurmaca bir yapıda orta çağda yaşanan cadılık olaylarını işliyor. son bölümlerde, yönetmen kendi dönemine ışık tutuyor.
fantastik yapısı, dönemi için cesur sayılabilecek sahneleri, kullanılan renkler ile orta çağın karanlığından döneminin karanlığına uzanan bu film, birçok eleştirmene göre, "sanatın büyüsüyle fantastik türün gerçek bir başyapıtıdır." 
       
2- allegro


yönetmen: christoffer boe
oyuncular: ulrich thomsen, helena christensen, nicolas bro, henning moritzen, sinon borde
yapım yılı: 2004 süresi: 88 dk.

yönetmen, filmi 2005 yılındaki bir söyleşisinde "bilim kurgu, "ya öyle olsaydı" diye sorduğumuz bir türdür. allegro'daki dünyanın tek farkı, şehrin ana karakterin unuttuğu geçmişi hatırlatıyor olması. allegro bilim kurgu bir aşk hikayesi; adam, kadın ve şehir arasındaki aşk üçgeni" şeklinde açıklıyor.
allegro, christoffer boe'nin ikinci uzun metraj filmi. bu filmde dünyaca ünlü bir piyanist olan zetterstrom'ın ülkesine ve geçmişine dönüşünü anlatılıyor.
film, bir çizgi animasyon ile başlıyor. zetterstrom'ın çocukluğunu ve piyano çalmaya başlayışının hikayesine şahitlik ediyoruz. zetterstrom'ın mükemmeliyetçi yapısının bu yıllarda başladığını anlıyoruz. yine konserden döndüğü bir gün, anahtarını unuttuğu için kapıda kalıyor piyanistimiz. tam bu sırada andrea ile tanışıyor. andrea ile birbirlerine aşık olan zetterstrom, bir gün tüm geçmişini ve aşkını geride bırakarak new york'a gidiyor. zetterstrom, geçmişini ve aşkını bir kutuya kapatarak bilincinin dehlizlerine bırakıyor. zetterstrom'ın kapattığı kutu şişiyor ve sonunda aniden patlıyor. kopenhag'da "bölge" olarak adlandırılan ve dışarıyla bağı tamamen kesilen bir yer oluşuyor. new york'ta bir röportaj sırasında zetterstrom'a geçmişi sorulduğunda, o ne geçmişini ne de andrea'yı hatırlamamıyor. röportaj muhabiri, ona geçmişinin "bölge"de olduğunu söylüyor. zetterstrom, içinde olduğu oyunun farkında değil. bir konser için kopenhag'a dönüyor ve geçmişi ile olan hesaplaşması başlıyor.
  
3- festen / the celebration / şölenyönetmen: thomas vinterberg
oyuncular: thomas vinterberg, trire dyrholm, ulrich thomsen, paprika steen, brithe neumann
yapım yılı: 1998 süresi:  105 dk.

kötülüğün ve ahlakın insan parametresi içindeki yerini günahlar üzerinden inceleyen bir filmdir. aynı zamanda, thomas vinterberg'e uluslararası alanda başarı getiren ilk uzun metraj yapımdır. bir ailenin temellerinden sarsılmasına, hatta yıkılışına şahitlik ederiz. bir aile geleneği için kırsal bir arazideki malikanelerinde bir araya gelen aile fertleri, aile büyüğü olan helge klingenfeldt'in 60. doğum günü için hazırlanırlar. ailenin ikiz çocuklarından linda, yakın bir zamanda intihar etmiştir. helene, kız kardeşinin odasında kalmak ister ve odada kardeşinin ölümüne dair ipuçları arar; bir mektup bulur ve bunu saklar. helge için doğum günü partisi başlar. babasının isteğiyle ikizi için bir konuşma yapmaya hazırlanan christian, babasının karanlık yanını tüm ailenin önünde ortaya döker. christian'ın yaşadığı uyuşturucu problemi nedeniyle kimsenin ona inanmaması gerektiği ve psikolojisinin normal olmadığı söylenerek bu karanlık diğer aile fertleri tarafından kapatılmaya çalışılsa da güneş balçıkla sıvanmaz. tüm aile, bir yalana inanmak ister; fakat christian'ın söyledikleri tüm ailenin üstüne bir kara bulut gibi çöker.
dogma 95 kurallarıyla çekilen bu film, 1997 cannes film festivali jüri özel ödülü sahibi bir yapımdır.   

4- forbrydelsens element / the element of crime / suç unsuruyönetmen: lars von trier
oyuncular: michael elphick, esmond knight, me me lai, jerold wells
yapım yılı: 1984 süresi:  104 dk.

variety dergisi bu filmi, "... hangi ülkede olursa olsun, en içi geçmiş izleyicileri bile serseme çevirecek. lars von trier'in ingilizce çektiği füturistik gerilim filmi; orson welles, borges ve tarkovski arasındaki delice bir çiftleşme sanki..." şeklinde tanımlıyor.
bir seri cinayet sonrası yaşadığı psikolojik buhranın çözümünü arayan dedektif finsher, kahire'de arap bir terapistten yardım ister. terapist, çözümü hipnoz yöntemiyle çözmeye karar verir. dedektif finsher'ın geçmişine yolculuk buradan sonra başlar. avrupa'daki tufan sonrası, bir seri cinayet vakasını çözmek için avrupa'ya çağrılan finsher; "lotto cinayetleri" olarak adlandırılan cinayetleri çözmek için arkadaşı osborne'un yöntemini uygulamaya karar verir. osborne'un kitaplaştırdığı bu yöntem, "forbrydelsens element"tir. bu yönteme göre finsher, suçlu bakış açısıyla hareket edecek ve suçlu gibi yaşayacaktır. böylece bir sonraki adımı çözecek ve suçluyu yakalayacaktır. fakat her şey kitaba göre gitmez; finsher, öldürme iç güdüsüne ve suçun cazibesine kapılır. bozulan psikolojisiyle her şey daha zor bir hal alır.
suç ve suçlu üzerine derin bir yapıya sahip olan film, lars von trier'in ilk uzun metraj çalışması olmakla birlikte chiago film festivali'nde gümüş hugo ödülünü kazanmıştır.         

5- i lossens time / the hour of the lynx / vaşak zamanıyönetmen: soren kragh-jacobsen
oyuncular: signe elhom olsen, sofie grabol, borje ahlstedt
yapım yılı: 2013 süresi: 100 dk.

soren kragh-jacobsen'den hayat, din ve psikoloji ekseninde bir film.
genç bir adamın, yaşlı bir çifti öldürmesi ve kendisini yakmaya çalışması ile başlayan film, iki yıl sonrasına gider. psikolog ve araştırmacı linsbeth ve inancını sorgulamaya başlayan papaz helen ile tanışırız. genç adam, danimarka'da yüksek güvelikli bir akıl hastanesine kapatılmıştır; işlediği cinayetin ve kendini öldürme fikrinin tanrı'ya ait olduğunu; tanrı'nın kendisiyle konuştuğunu ileri sürmektedir. lisbeth, evcil hayvanların akıl hastaları üzerinde iyi sonuçlar verebileceğine dair bir proje yürütmektedir; genç adam da bu projenin önemli bir üyesidir. genç adamın söyledikleri üzerine, bir papazla konuşmasının ona iyi geleceğini düşünür. papaz helen, teklifi geri çevirmez ve akıl hastanesine gelir. lisbeth ve helen'in genç adamın geçmişine ve bilincine yolculuğu böylece başlar.     

6- italiensk for begyndere / italian for beginers / yeni başlayanlar için italyanca yönetmen: lone scherfig
oyuncular: anders w. barthelsen, jasper christense, peter gantzler, anette stovelboek, lars kaalard
yapım yılı: 2000 süresi:  108 dk.

bir kadın yönetmenden dogma 95 filmi, italian for beginers.
"hayatta her zaman bir çıkış noktası vardır" temalı bir film. romantik komediyi ve dramı içinde barındıran bu filmde, birbirinden bağımsız altı farklı insanın yaşamlarına konuk oluyor ve yollarının kesişmesine tanık oluyoruz.
eşinin ölümü ile birlikte yaşamı ve tanrı'ya olan inancını sorgulamaya başlayan genç papaz andreas; alkolik annesiyle birlikte yaşayan, kasabanın kuaförü karen; bir kaza sonucu iktidarsız olduğuna inanan ve kadınlarla yeniden ilişki kurmaya korkan otel görevlisi jorgen; danimarka'da yaşayan bir italyan guilia; aksi babasıyla birlikte yaşayan, hayatta her şeyi eline yüzüne bulaştırdığını düşünen olympia ve futbol tutkunu, asi, öfke kontrolü olmayan restoran işletmecisi halvfin. bu altı hayat, italyanca kursunda birleşir. andreas'ın gelişiyle başlayan film, bu altı hayatı sırasıyla gezer ve seyirciye tanıtır. her hayat, sırayla birer kayıp yaşar; kimi işini, kimi ailesinden birini kaybeder. kayıplar ise, beraberinde yeni başlangıçları getirir.
dogma 95'in katı kurallarından birkaçının askıya alındığı bu film, yönetmenin üçüncü uzun metraj filmidir ve 2000 berlin film festivali'nde, 2001 varşova film festivali'nde ve daha birçok festivalde çeşitli ödüllere layık görülmüştür.


Ad

!f 2017,7,!f 2018,14,akademi ödülleri,1,analiz,20,anthony hopkins,1,belgesel,2,berkay kılıç,8,burak aras,4,christian bale,1,david lynch,1,doğa bekiroğlu,52,duyuru,2,elbi pekcan,3,ethan hawke,1,fanzin,11,festival,6,filmekimi 2016,3,filmekimi 2017,7,filmekimi 2018,15,golden globe,1,guillermo del toro,1,haber,83,ilginç,6,inceleme,149,irem turhan,9,istanbul film festivali,1,javier bardem,1,jennifer lawrence,1,jodie foster,1,kevin spacey,1,kısa film,4,kuzuların sessizliği,1,mark wahlberg,1,mother!,1,murder on the orient express,1,naz ekmekçi,81,nisan altın,56,noviseçki,15,oscar,2,ödül,13,proje,1,quentin tarantino,1,röportaj,1,seda bayram,19,sundance,2,the shape of water,1,the silence of the lambs,1,video,2,walter lassally,1,yeşilçam,1,zorba the greek,1,
ltr
item
novicinema - sinema platformu: hamlet'in ülkesinden: danimarka sinemasından altı film
hamlet'in ülkesinden: danimarka sinemasından altı film
https://3.bp.blogspot.com/-arWAuHciHhw/WiP4zXXejxI/AAAAAAAADB4/hoz5JTEDnVA4V2Q1agN6CsHxvO5g4HDzACLcBGAs/s320/lossenstimekapak.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-arWAuHciHhw/WiP4zXXejxI/AAAAAAAADB4/hoz5JTEDnVA4V2Q1agN6CsHxvO5g4HDzACLcBGAs/s72-c/lossenstimekapak.jpg
novicinema - sinema platformu
http://www.novicinema.com/2017/12/hamletin-ulkesinden-danimarka.html
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/2017/12/hamletin-ulkesinden-danimarka.html
true
3808060751201340864
UTF-8
tüm gönderiler yüklendi üzgünüz başka yazı bulunamadı. HEPSİ tamamını oku Reply Cancel reply sil yazan: anasayfa SAYFALAR YAZILAR hepsini göster İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR tüm yazılar ARŞİV ARA TÜM YAZILAR eşleşen sonuç bulunamadı. > anasayfa pazar pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi pazar pzrtesi salı çarş perş cuma cmrtesi ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ekim kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs mayıs haz ağust eylül ekim kasım aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago haftalar önce takipçiler takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy