90'lar yerli sinemasında sisli puslu 10 film

"güçlüsün, dünyayı yerinden oynatabilirmişsin gibi geliyor. gelgelelim, dünyanın umurunda olmayan, hapisten farksız bu kasabada yaşamak zorundasın. sağa bak ağaç, sola bak ağaç. gitmeyip de ne yapacaksın?"
- kasaba (yön. nuri bilge ceylan)

şüphesiz ki, türkiye sineması yıllar içinde büyük değişimler gösterdi. türk sinemasının, yeşilçam  dönemindeki kimliğinden sıyrılarak bireysel filmler ortaya çıkarması ise seksenli yıllardan sonra mümkün olabildi. özellikle seksenli yılların ikinci yarısında; anayurt oteli, uçurtmayı vurmasınlar, muhsin bey gibi filmlerin ardından, bireysel bunalım ve çıkmazlar doksanlı yıllar ve sonrasında oldukça sık işlenmeye başlandı. başlıkta bahsedilen sisli puslu kavramıyla ise, bahsi geçen döneme kadarki sinema tekniğini ters yüz eden; durum odaklı eserler yerine, direkt olarak karakterlerin buhranlarına odaklanan; anlatılmak isteneni sağlam temellere oturtan ve bunu da güçlü alt metinleriyle yapan filmler dile getirilmeye çalışılmıştır.

1 - aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni (1990) 


yönetmen: yavuz turgul

oyuncular: şener şen, pıtırcık akerman, oktay kaynarca, aytaç yörükaslan

yapım yılı: 1990 süresi: 110 dk.

yavuz turgul'un yönettiği 1990 tarihli film, şener şen'in canlandırdığı haşmet asilkan adında, geçmiş yıllarda büyük başarılara imza atmış bir yönetmenin, -o yıllarda birçok yeşilçam filmcisinin yaşadığı gibi- kalıplaşmış film anlayışının yerini yavaş yavaş bağımsız yapımlara bırakmasıyla ürettiği yeni eserlerin, kendi takipçi kitlesinin ne şekilde tepki vereceğini bilmeden piyasaya tutunma çabasını ve kaçınılmaz olarak düşüşünü ele alıyor.
filmde bahsi geçen bir diğer meselenin ise, "piyasanın hoş karşılamayacağı," ekstra düşük bütçeli bir film çevirirken oyuncu temini, ses montajı gibi birçok konuda çok daha özenli bir uğraş verilmesine rağmen, seyirci açısından arzulanan başarıyı göremeyişi olduğunu söylemek mümkün.

2- dönersen ıslık çal (1992)


yönetmen: orhan oğuz

oyuncular: mevlüt demiryay, fikret kuşkan, menderes samancılar, derya alabora

yapım yılı: 1992 süresi: 85 dk.

orhan oğuz yapımı film, toplum nezdinde pek değer görememiş bir fahişe ile cücenin rastlantılar sonucu doğan, bir dargın bir barışık sıkı dostluklarından yola çıkıyor. filmin geneline yayılan tema ise; fiziksel olarak birbirlerinden ne kadar farklı olsalar da, ötekileştirilenlerin toplum tarafından eşit bir şekilde ayrımcılığa maruz bırakılması. ayrıca filmin yan rollerindeki adıgüzel, madam ve fahişe karakterleriyle, anlatımını kadın cinayetleri ve etnik köken kaynaklı problemlerle pekiştiren yapım, kendisine beyoğlu'nun arka sokaklarını seçmişti.
fikret kuşkan birkaç yıl sonra verdiği bir röportajda, dönersen ıslık çal filmini ve oynadığı fahişe rolünü, "bu rol yıpratıcıydı, zordu ve yordu. şimdi olsa bu rolü daha iyi canlandırmak isterdim. hem beni hem de orhan'ı (oğuz) teğet geçen bir filmdi" ifadeleriyle anlatmıştı. [1]

3- eşkıya (1996)


yönetmen: yavuz turgul

oyuncular: şener şen, uğur yücel, sermin hürmeriç

yapım yılı: 1996 süresi: 122 dk.

yavuz turgul - şener şen ortaklığının devam ettiği eşkıya, 1996 yılının en çok konuşulan ve tartışmalara sebebiyet veren filmlerinden biriydi. şener şen'in canlandırdığı baran karakteri, yıllar önce cudi dağına yapılan bir operasyon sonucu cezaevine düşmüştür. cezaevinde geçen 35 senenin ardından köyüne dönen baran, kendisini ihbar eden kişinin en yakın arkadaşı olduğunu ve aynı arkadaşının sevgilisi keje ile istanbul'a kaçtığını öğrenir. öğrendiği bu gerçeklerin ardından, düşünmeden istanbul'a doğru yola koyulan baran'ın yaşam amacı, keje ve eski dostundan intikam almak olur. 
eşkıya, gerek üstün oyuncu performansları gerek her daim diri tutulmuş senaryosuyla pek çok olumlu eleştiri almış, o döneme kadarki gişede en çok izlenen yerli film ünvanını başarıyla göğüslemişti. ne var ki; eşkıyanın gişede gösterdiği, o yıllar için astronomik olan 2.5 milyonluk başarısı sinema takipçilerini heyecanlandırsa da, bu başarı nedeniyle bazı yapımcıların sinemayı çıkar sağlayabilecekleri bir platform olarak okumayı tercih etmelerine neden oldu. böylece bir anlamda film, günümüzde bolca eleştiri alan gişeye yönelik kaliteden yoksun filmlerin nicel açıdan artış göstermesine de ön ayak olmuş oldu.

4- tabutta rövaşata (1996)


yönetmen: derviş zaim

oyuncular: ahmet uğurlu, tuncel kurtiz, ayşen aydemir

yapım yılı: 1996  süresi: 76 dk.

1996 yılına gelindiğine, ilk defa yönetmen koltuğuna oturan derviş zaim, daha ilk projesinden farklı sularda yüzdüğünü seyircisine açık etti. filmin konusu rumeli hisarı çevresinde hayatını idame ettirmye çalışan, araba tutkunu olan, evsiz mahsun süpertitiz'in hayatı; kendisi gibi evsiz dostu sarı, baba bildiği reisi (tuncel kurtiz) ve reisin ufak mürettebatı etrafında gelişmektedir. bir gün, sarı'nın beklenmedik ölümüyle sarsılan mahsun, reisin de yardımıyla müdavimi olduğu kahvehanede kendisine zor bela bir temizlik işi bulur. ne var ki, kahvehanede gördüğü gizemli bir kadına kendini kaptıran mahsun belki de hayatında ilk kez tattığı aşkın da affına sığınarak akılalmaz biçimde hareket etmeye başlar. babazula'nın film için yaptığı besteleri ve bab-ı esrar film müzikleriyle de tabutta rövaşata, müzik konusunda rüştünü ispatlamıştır.
ışık kullanımıyla, dönem şartları nedeniyle kasıtlı ya da rastlantı sonucu ortamın tamamına yayılan kasvetiyle ve hakim mavi tonuyla da, yer yer italyan yeni gerçekçiliği'nden izler taşıyan bunalımlı, sisli puslu bir film olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

5- masumiyet (1997)


yönetmen: zeki demirkubuz

oyuncular: derya alabora, haluk bilginer, güven kıraç

yapım yılı: 1997  süresi: 110 dk.

masumiyet, pavyonlarda şarkıcılık yapan uğur ve uğur'un yıllardan beri peşinde olan saplantılı aşığı bekir'in hikayesi etrafında dönmektedir. neredeyse tamamı bir otelin lobisinde ve odalarında geçen film, tıpkı yukarıda bahsedilen diğer filmler gibi mütevazı sayılabilecek bir bütçeyle çekilmişti. derinlemesine yaratılmış karakterleri, mükemmele yakın oyunculuklarıyla  masumiyet'in günümüzde dahi adından söz ettirdiğini söyleyebiliriz. ayrıca, yapımın 2006 yılında çekilen ve öncülü sayılabilecek kader filmiyle bolca kesiştiği de ifade edilebilir. zeki demirkubuz'un sinema dilini yavaş yavaş şekillendirip, kendisini arzuladığı biçimde ifade edebilmesi, kısaca "zeki demirkubuz" olabilmesi, masumiyet filmiyle mümkün olmuştur.

6- akrebin yolculuğu (1997)


yönetmen: ömer kavur

oyuncular: mehmet aslantuğ, şahika tekand, macit koper, tuncel kurtiz

yapım yılı: 1997 süresi: 120 dk.

akrebin yolculuğu, ömer kavur'un gizli yüz'deki anlatımıyla kesişen, zaman kavramına fena halde kafayı taktığı bir filmdi. saat tamircisi kerem (mehmet aslantuğ), bir gün tanımadığı bir adamdan, hiç bilmediği bir yerdeki saat tamiri işini isteksizce kabul eder. gittiği yerde gerçekten de çalışmayan bir saat kulesi olduğunu gören kerem, kule sahibinin de rızasıyla saat tamiri işine koyulur. bir süre sonra kerem, saat kulesi vesilesiyle tanıştığı esra'yla yakınlaşmaya başlar.
türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden ömer kavur, farklı atmosferiyle akrebin yolculuğu'nda hem çekirdek kitlesini hem de o yılki festival jürilerini tatmin etmeyi başarmıştı.

7- kasaba (1997)


yönetmen: nuri bilge ceylan

oyuncular: mehmet emin toprak, muzaffer özdemir, fatma ceylan, mehmet emin ceylan

yapım yılı: 1997 süresi: 82 dk.

nuri bilge ceylan'ın siyah beyaz olarak, çok düşük bir bütçeyle çektiği taşra üçlemesinin ikinci halkası kasaba, oldukça derin imgeler içermekteydi. anadolu'daki bir taşra kasabasında; ortalama bir günün nasıl olabileceği, kasabalıların zamanlarını ne şekilde geçirdiklerini belgesel edasıyla izleyiciye betimlemekteydi. birçok yönetmenin ilk filmlerini çekerken yaşadığı, bakanlık veya sponsor desteği bulamayışının sonucu olarak, nuri bilge'nin kasabasının tamamlanışı uzunca bir süre zarfına yayılmak zorunda kaldı. diyalogları minimuma indirgeyerek, kendisine alegorik bir anlatım metotu belirleyen nuri bilge, fotoğrafçılık geçmişinden de faydalanarak filminin yapısını oluşturmuştur.

8- gemide (1998)


yönetmen: serdar akar

oyuncular: erkan can, haldun boysan, ella manea, naci taşdöğen

yapım yılı: 1998  süresi: 112 dk.

1998 yapımı gemide, döneminin en sert ve çarpıcı filmlerinden biriydi. film, kaptan (erkan can) ve mürettebatının, paralarını kaptırdıklarını düşündükleri adamlarla girdikleri kavgadan sonra gelişen, öngörülemez olaylar etrafında konumlanıyor. 4 kişilik mürettebatı toplumla bağdaştıran film, yine bu ufak toplum özeti içerisinde de keskin çizgilerle ayrılmış bir hiyerarşi oluşturmayı başarıyor. film kendisini bir gemide konumlandırarak, düzenin aslında nasıl sağlandığını ve sosyolojik piramitin üst kısmındakilerin baskı altında kontrolü nasıl kaybedebileceğini vurucu bir şekilde ifade ediyor.

9- güneşe yolculuk (1999)


yönetmen: yeşim ustaoğlu

oyuncular: nazmi kırık, nevruz baz, mizgin kapazan, ara güler

yapım yılı: 1999 süresi: 105 dk.

türkiye'deki sayılı kadın yönetmenlerden yeşim ustaoğlu'nun güneşe yolculuk'u, kürt meselesini metropolde çözmeyi ve doğudan batıya yolculuğu, "güneş" metaforuyla anlatmayı amaçlayan, toplumu "ötekilik" üzerine düşünmeye iten; ancak konuya tek bir pencereden baktığı gerekçesiyle eleştirilen bir filmdi. aynı zamanda film, senaryonun kendisine ait olduğunu iddia eden tayfun pirselimoğlu ve yönetmen arasında yakın bir tarihe kadar süren tartışmalara da neden oldu. ancak pirselimoğlu, mahkeme tarafından haksız bulundu ve senaryonun yeşim ustaoğlu'na ait olduğu kabul edildi.
oyuncu yönetiminde de ufak çapta sıkıntılar görülen güneşe yolculuk filmi, yeşim ustaoğlu'nun ilerleyen yıllarda oluşturacağı eserlerinin bir ön gösterimi olarak da değerlendirilebilir.


10- üçüncü sayfa (1999)


yönetmen: zeki demirkubuz

oyuncular: ruhi sarı, başak köklükaya, serdar orçin
  
yapım yılı: 1999 süresi: 92 dk.

üçüncü sayfa, zeki demirkubuz'un masumiyet filminden sonra yönetmenliğe iyiden iyiye ısındığı bir  dönemde oluşturduğu bir yapımdı. dizilerde figüranlık yapan isa ile kocasından şiddet gören ev kadını meryem'in hikayesi ele alınıyordu. üçüncü sayfa için, yönetmenin sinemasındaki  "etken kadın - edilgen erkek" imgesinin de iyiden iyiye görünürlük kazandığı pekala söylenebilir. hatta bu filmin ardından, zeki demirkubuz'un çektiği pek çok filmindeki ilişkilerin, bu çatışma üzerine kurulu olduğu gözlemlenebilir.
karakterlerin dayanma sınırlarını test eden film; gerçekleşen beklenmedik olaylarıyla, hayattaki naif "figüranların," bu düzen içerisinde neden hep "figüran" olarak kalacaklarını gözler önüne sermekte  de sakınca görmez.

[1] popüler sinema dergisi, fikret kuşkan söyleşisi (mart,1998)


Ad

!f 2017,7,!f 2018,14,akademi ödülleri,1,analiz,20,anthony hopkins,1,belgesel,2,berkay kılıç,8,burak aras,4,christian bale,1,david lynch,1,doğa bekiroğlu,52,duyuru,2,elbi pekcan,3,ethan hawke,1,fanzin,11,festival,6,filmekimi 2016,3,filmekimi 2017,7,filmekimi 2018,15,golden globe,1,guillermo del toro,1,haber,83,ilginç,6,inceleme,149,irem turhan,9,istanbul film festivali,1,javier bardem,1,jennifer lawrence,1,jodie foster,1,kevin spacey,1,kısa film,4,kuzuların sessizliği,1,mark wahlberg,1,mother!,1,murder on the orient express,1,naz ekmekçi,81,nisan altın,56,noviseçki,15,oscar,2,ödül,13,proje,1,quentin tarantino,1,röportaj,1,seda bayram,19,sundance,2,the shape of water,1,the silence of the lambs,1,video,2,walter lassally,1,yeşilçam,1,zorba the greek,1,
ltr
item
novicinema - sinema platformu: 90'lar yerli sinemasında sisli puslu 10 film
90'lar yerli sinemasında sisli puslu 10 film
https://1.bp.blogspot.com/-OUnqQPfgvQo/WetlMvGCPkI/AAAAAAAAC0Q/uL1J3fYNVtkVy0-NAxzodkUtOH-Jgtr7gCLcBGAs/s320/gemide.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-OUnqQPfgvQo/WetlMvGCPkI/AAAAAAAAC0Q/uL1J3fYNVtkVy0-NAxzodkUtOH-Jgtr7gCLcBGAs/s72-c/gemide.jpg
novicinema - sinema platformu
http://www.novicinema.com/2017/10/90lar-yerli-sinemasnda-sisli-puslu-10.html
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/2017/10/90lar-yerli-sinemasnda-sisli-puslu-10.html
true
3808060751201340864
UTF-8
tüm gönderiler yüklendi üzgünüz başka yazı bulunamadı. HEPSİ tamamını oku Reply Cancel reply sil yazan: anasayfa SAYFALAR YAZILAR hepsini göster İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR tüm yazılar ARŞİV ARA TÜM YAZILAR eşleşen sonuç bulunamadı. > anasayfa pazar pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi pazar pzrtesi salı çarş perş cuma cmrtesi ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ekim kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs mayıs haz ağust eylül ekim kasım aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago haftalar önce takipçiler takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy