bir nevi robin hood: kabadayı

''kabadayı: kendine özgü kuralları olan ve bu kuralların dışına çıkmayan, korkusuz kimse.''

ömer vargı'nın yönettiği, yavuz turgul'un kaleme aldığı kabadayı filmi ali osman adında, iyi huylu bir serseriye odaklanıyor. 2007 yılında vizyona giren kabadayı ile şener şen, yılların dokunamadığı oyunculuğuyla sevenlerini bir kez daha büyülemeyi başarıyor. usta oyuncunun üstlendiği ali osman karakteri, fakir fukaraya sahip çıkan, ''mafya'' olarak anılmayı reddeden, kendine yeten ve sevilen bir adam. babasından öğrendiği merhameti, insanlardan da eksik etmiyor. her şeyden önce insan olmayı unutmayan biri, ali osman. film, ali osman ve külhanbeyi dostlarıyla açılışını yapıyor. hayattan alacağını almış, görmüş geçirmiş dostlar eğleniyorlar; bir yandan eski günleri yad ederken bir yandan da kurşun geçirmezliklerine şükrediyorlar. artık hepsi evini barkını kurmuş, sokaklardan elini ayağını çekmişler, anladığımız kadarıyla.

''bizler eceliyle yatağında ölmeye karar verenler, kurşunla göç edenlerin şerefine içiyoruz.''

masada rakıları yuvarlarken ali osman cümlesini unutmaya başlıyor, konuşmasını tamamlayamayacak hale geliyor. ihtiyarlığının ve yaşadığı sancılı hayatın etkisi adeta ''unutmaya'' maruz bırakmış kabadayıyı. ali osman, şimdilik sakin bir hayat sürdürüyor; karısını, çocuğunu kaybetmiş ve tek başına yaşıyor. arada, evin işlerini halletmeye gelen de bir çalışanı var. günün birinde, eski dostu sürmeli'den (rasim öztekin) bir zamanlar aşık olduğu kadının ölüm döşeğinde olduğu haberini alınca kendini hastane koridorlarında buluyor. sakin hayatına ''dur'' diyen gelişmeler oluyor - ''murat'' adında bir oğlu olduğunu öğreniyor kabadayı.


rastalı murat'ı, ismail hacıoğlu canlandırıyor. asıl babasının kim olduğunu yeni öğrenen, annesini reddeden murat, barda çalışarak geçimini sağlıyor; yanından eksik olmayan uyuşturucu bağımlısı sevgilisi var bir de, yalnızlığını paylaştığı. ali osman ile murat'ın ilk karşılaşması, baba-oğul sıcaklığından eksik, murat'ın umursamazlığıyla geçiştiriverdiği bir yüzleşme. yıllarca sürmeli'yi baba saymış murat çok da ilgilenmez gerçekle. ali osman, annesini ziyarete gitmesi için oğluna yalvarsa da murat oralı değildir. sürmeli'nin, babası saydığı adamın, eşcinsel olduğunu öğrenince murat tası tarağı toplayıp evi terk etmiş, yıllardır çalışarak kendi parasını kazanan ve ''baba'' denilen figürle çok da ilgilenmeyen biridir. ali osman'ın oğlunu ziyaret ettiği sırada, bara birkaç ağır abi tarafından baskın yapılır. kenan imirzalıoğlu'nun hayat verdiği ''devran'' karakteri yüzündendir bu baskın. devran; psikopat, murat'ın kız arkadaşı karaca ile kafayı bozmuş, takıntılı biridir. başka adamların emri altında çalışmasına rağmen karaca'ya (aslı tandoğan) olan aşkından -ki ''aşk'' demek doğru mu bilinmez, daha çok kıza olan hastalıklı saplantısından-  aldığı emirleri unutarak işini tehlikeye atar. sonradan devran'ın adamlarının bara ateşli saldırı yapması ve karaca'nın yaralanmasından dolayı murat, devran belasından kurtulmak için son çaresi olan babasını arar. böylece, baba-oğulun yakınlaşması da tohumlarını atacaktır.


ali osman, oğlunun saflığını fark eder. dünya, henüz bu toy çocuğun sandığının aksine yabancıdır murat'a. murat, devran'ın gücünü kavrayamaz; ama adamın arkası güçlüdür - hatta o kadar güçlüdür ki, polis bile onların tarafındadır. ali osman, yaralanmış kızı ve oğlunu evine götürür, himayesi altına alır. o sakin eve, ses gelmeye başlamıştır artık. ali osman, filmin açılısında gördüğümüz kabadayı dostlarını da çağırarak bu işe bir çözüm getirmeye çalışır. devran, basitçe ''halledilebilir'' biri değildir; eğer dikkatli davranılmazsa, bu işin sonu kanla bitecektir. yılların delikanlısı ali osman, bu gerçeğin farkındadır. ancak, ali osman'ın kabadayı dostları devran'ı hafife alırlar, gücünü anlayamazlar bu hırslı adamın. ta ki yılların dostluğunu sattıkları güne kadar. kabadayı, oğlunu ve karaca'yı alıp daha güvenli bir yere yerleşir. ali osman'ın evinde ise, sürmeli tek başına kalmaya başlamıştır. sürmeli gelip giden devran ve adamlarından korkmaz, cesurdur. ali osman'ın yerini öğrenemeyince göz dağı vermek için tek bir kurşunla sürmeli'nin canını alır devran. filmin en hayati sahnelerindendir bu kısım; çünkü sürmeli, ali osman'ın mercimek çorbası içirdiği, gerçek dostudur, onun merhametidir. kabadayı filminin en sadık, yürekli karakterlerinden biri olan sürmeli'nin ölümüyle seyirci de devran'ın gücünü anlayacaktır.


ali osman'ın kabadayı arkadaşlarının en büyük hatası,  devran'ı ciddiye almamalarıdır. kimseyi, özellikle de düşmanını küçümsememek gerektiğini unuturlar. devran ise, tüm külhanbeylerinin iş yerlerini, yatırımlarını ateşe verince ve onları aileleriyle tehdit edince, o korkusuz adamlar tutuşmaya başlarlar. sonunda, ali osman'a da ihanet ederek saklandığı yeri devran'a söylerler. kabadayılar, devran'ın kim olduğunu anlamışlar, gücünü tanımışlardır artık. devran, ali osman'ın yanına gittiğinde, ali osman, oğlu ve karaca'yı yanına alarak kaçmayı başarmıştır. eski dostlarının yanına gidip, karşılarına dikilmeyi de ihmal etmemiştir:

''zaten biz yokmuşuz. cesaret yokmuş, iyilik, mertlik yalanmış. ölümüne arkadaşlık, dostluk falan palavraymış. racon bitmiştir, hepiniz yatağınızda rahatlıkla ölebilirsiniz.''


devran'ın sebep olduğu koşuşturmadan yorulan karaca, murat'ı terk ederek, psikopat adamın yanına gider. devran'dan tek istediği, murat'ı öldürmemesidir -  bununla yetinir. terk edilen murat, karaca'nın kendisi için hayatını feda ettiğinin farkındadır. başka belaları da kendine çeken devran, karaca ile kaçmayı planlıyordur. bu sırada karaca, devran'ın adamlarından annesini arayacakmış gibi telefon isteyerek murat'ı arayıp veda eder; ancak vedası devran'ın telefonu eline almasıyla yarım kalır. öfkelenen adam, murat'ı yanına çağırır. murat da sevgilisini kurtarmak için, korkmadan devran'ın yanına gider. gideceği yerin adresini de, alelacele bir gazete parçasına karalar. oğlunun etrafta olmadığını fark eden kabadayı, adresi bulup yanlarına gider. devran, murat'ı öldürecekken, genç adamın babası, deus ex machina[1] misali, korumaları öldürerek ortaya çıkar. yaralanmıştır; ama dik duruşunu kaybetmez, kurşun geçirmez gibidir. devran'ı ele geçirip, öldürdüğü sürmeli'yi hatırlatarak intikamı almaya başlar. aniden, ihtiyar kabayının unutkanlığı devreye girer; koca adam donakalır.

kabadayı filmi boyunca şener şen, oyunculuk dersi veriyor; kabadayı'nın donakalmasıyla tedirgin oluyor, seyirci. devran'ın tekrar harekete geçmesinden korkuyoruz; ama kabadayı tekrar hatırlıyor, hatta sürmeli'yi unutan devran'a önce hatırlatıp sonra da onu öldürüyor. karaca'ya gönderdiği öpücükle son buluyor devran'ın yaşamı. oğlunun hayatını kurtaran ali osman huzur içerisinde, ölümü kucaklar bir hale bürünüyor. işlediği günahlardan arınmış gibi kucaklıyor ölümü. oğlunun ona ''baba'' diye seslendiğini duyduktan sonra, hayata veda ediyor. ölürken bile fakir fukarayı düşünen bir kabadayı ali osman. vedasını tamamlayıp, hayata gözlerini yumuyor yılların iyi serserisi, kabadayı.


kabadayı, günahlarından arınmaya çalışan bir adamın hikayesi. seçtiği yaşam yüzünden ''aile'' olmayı becerememiş, yalnızlığa mecbur kalmış bir kabadayının hayata bakışını seyirciye anlatan bir film. şener şen, ali osman ile başrolü üstleniyor; ama devran'ın, murat'ın hele de sürmeli'nin hikayesine de yabancı kalmıyor seyirci. eşcinsel olduğu için dışlanan sürmeli'yi koruyup kollayan, ona ''öteki'' muamelesi yapmayan bir kabadayı var bu sefer. murat, alaylı gülümsemesiyle babasına ''bir nevi robin hood'' derken seyirci de tebessüm ediyor haliyle.


[1]deus ex machina: bir kurguda, aniden ortaya çıkarak çözülmesi zor sorunları çözen; beklenmedik, imkansız bir olay veya karakter.


Ad

!f 2017,7,!f 2018,14,akademi ödülleri,1,analiz,20,anthony hopkins,1,belgesel,2,berkay kılıç,8,burak aras,4,christian bale,1,david lynch,1,doğa bekiroğlu,52,duyuru,2,elbi pekcan,3,ethan hawke,1,fanzin,11,festival,6,filmekimi 2016,3,filmekimi 2017,7,filmekimi 2018,15,golden globe,1,guillermo del toro,1,haber,83,ilginç,6,inceleme,148,irem turhan,9,istanbul film festivali,1,javier bardem,1,jennifer lawrence,1,jodie foster,1,kevin spacey,1,kısa film,4,kuzuların sessizliği,1,mark wahlberg,1,mother!,1,murder on the orient express,1,naz ekmekçi,81,nisan altın,56,noviseçki,15,oscar,2,ödül,13,proje,1,quentin tarantino,1,röportaj,1,seda bayram,19,sundance,2,the shape of water,1,the silence of the lambs,1,video,2,walter lassally,1,yeşilçam,1,zorba the greek,1,
ltr
item
novicinema - sinema platformu: bir nevi robin hood: kabadayı
bir nevi robin hood: kabadayı
https://4.bp.blogspot.com/-l2RPt4YuN6M/WVUf96LhA7I/AAAAAAAAB6w/aKGxm5hYiCwn06YKM9T8tBFlC9VQHwckwCLcBGAs/s320/kapak.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-l2RPt4YuN6M/WVUf96LhA7I/AAAAAAAAB6w/aKGxm5hYiCwn06YKM9T8tBFlC9VQHwckwCLcBGAs/s72-c/kapak.jpg
novicinema - sinema platformu
http://www.novicinema.com/2017/06/bir-nevi-robin-hood-kabaday.html
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/2017/06/bir-nevi-robin-hood-kabaday.html
true
3808060751201340864
UTF-8
tüm gönderiler yüklendi üzgünüz başka yazı bulunamadı. HEPSİ tamamını oku Reply Cancel reply sil yazan: anasayfa SAYFALAR YAZILAR hepsini göster İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR tüm yazılar ARŞİV ARA TÜM YAZILAR eşleşen sonuç bulunamadı. > anasayfa pazar pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi pazar pzrtesi salı çarş perş cuma cmrtesi ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ekim kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs mayıs haz ağust eylül ekim kasım aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago haftalar önce takipçiler takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy