bisiklet filmleri seçkisi


en prestijli bisiklet yarışlarından biri olan italya bisiklet turu'nun 100. yılında, biz de bisikletlerimize atladık ve sizin için birbirinden farklı 10 bisiklet filmi seçtik.

1- ladri di biciclette / bicycle thieves / bisiklet hırsızları (1948)


yönetmen: vittorio de sica

oyuncular: lamberto maggiorani, lianella carell, enzo staiola, elena altieri, vittorio antonucci

ülke: italya yapım yılı: 1948 süresi: 90 dk.

savaş sonrası roma'da, ricci (lamberto maggiorani) her sabah bir iş bulabilme umuduyla uzun kuyruklarda bekliyor. sonunda bir iş çıkıyor, tabii bisikleti olan bir adam için. ricci "benim bir bisikletim var!" diye sevinçle bağırıyor. ancak, bisikleti parasızlıktan rehinciye bırakılmış. bisikleti geri alabilmek için karısı evdeki çarşafları rehin bırakıyor. bisikleti sayesinde roma sokaklarına film afişleri astığı işine kavuşuyor. ancak, işe başladığı gün bisikleti çalınıyor. bisikletsizlik, işsizlik anlamına geliyor ve işsiz bir adamın ne kendisine ne de ailesine bakması mümkün değil. bu nedenle, oğluyla birlikte roma sokaklarında bisikletini aramaya başlıyorlar. ama yoksul italya'nın vahşi ortamında bu imkansız bir arayışa dönüşüyor. italyan yeni gerçekçiliğinin tüm özelliklerini taşıyan filmde, savaşın insanları nasıl canavarlaştırdığı, abartısız kamera kullanımı ve amatör oyuncularla başarılı bir şekilde aktarılıyor. de sica'nın filmi, aradan geçen altmış dokuz yıla rağmen bugün hala çoğu filmde eksik olan hayata özgü gerçekçiliği, heyecanları ve üzüntüleri taşıyor.
fransız film eleştirmeni andre bazin'e göre ise bisiklet hırsızları, sinema tarihinin en önemli komünist filmlerden birisi, çünkü filmin senaristi cesare zavattini italyan komünist partisi'nin bir üyesi. ancak, 1949 yılında en iyi yabancı film oscar'ını alması okyanusun diğer tarafında pek de öyle anlaşılmadığı gösteriyor.

2- jour de fête / şenlik (1949)


yönetmen: jacques tati

oyuncular: jacques tati, guy decomble, paul frankeur, santa relli

ülke: fransa yapım yılı: 1949 süresi: 70 dk.

şenlik, jacques tati'nin sessiz dönem komedi anlayışını geri getirdiği bir film. françois (jacques tati), savaş sonrası sainte-sévère-sur-indre'deki küçük bir kasabada postacılık yapmaktadır. bisikletiyle posta dağıtan françois, bastille günü için kasabaya gelen panayırda amerikan posta servisi'nin motosiklet ve helikopterlerle yaptığı hızlı posta dağıtımıyla ilgili bir film seyreder. sonrasında ise dağıtım işini hızlandırmak için komik yollara başvurur. komik bıyığı ve üzerine bol gelen üniformasıyla gittiği her yere karmaşayı da beraberinde götürür françois - ancak sakar da olsa iyi niyetli ve yardım severdir. film, çoğunlukla fiziksel komediye dayansa da, tati buster keaton'un ayrıntılı zamanlamasını, harold lloyd'un korkusuz numaralarını ve charlie chaplin'in duygusallığını büyüleyici bir şekilde harmanlıyor. insani duyguları; insanların zayıf ve kusurlu yönlerini komik yönüyle ele alan tati, genç godard'ın bir zamanlar yazdığı gibi fransız yeni gerçekçiliğini de ortaya çıkarmış oluyor.

3- boy and bicycle (1965)


yönetmen: ridley scott

oyuncular: tony scott

ülke: ingiltere yapım yılı: 1965 süresi: 27 dk.

ridley scott 65 pound gibi ufak bir bütçeyle, londra'daki kraliyet sanat koleji'nden ödünç aldığı 16 mm'lik kamerasıyla ilk filmi olan boy and bicycle'ı çekti. filmde 2012 yılında hayatını kaybeden kardeşi tony scott ile annesi ve babası rol alıyor. ingiltere'de tipik kapalı ve gri bir günde, bir çocuk okula gitmek yerine bisikletini alarak dolaşmaya çıkıyor. sahilleri, kapanmış panayır alanlarını, dükkanları dolaşırken, düşüncelerine dalıyor. böylece hem fiziksel hem de zihinsel bir yolculuğa çıkmış oluyor. düşünceleri bize dış ses olarak ulaşırken, bir çocuğun ergenliğe girişinde yaşadığı hayal kırıklıkları, ailesi ve öğretmenleri gibi otorite figürlerine karşı öfkesi de açığa çıkıyor. scott, eklediği ölü köpek; karanlık bulutların arasından görülen güneş; sahilin ürkütücü derecedeki ıssızlığı gibi görsellerle filmin yapısını zenginleştirirken, ingmar bergman'ın yedinci mühür'üne de bir saygı duruşunda bulunuyor.

4- stjernerne og vandbærerne / stars and water carriers (1974)


yönetmen: jorgen leth

katılımcılar: eddie merckx, ole ritter, felice gimondi, marino basso

ülke: danimarka yapım yılı: 1974 süresi: 90 dk.

1973 yılı italya bisiklet turu'nu (giro d'italia) konu alan belgesel, 90 dakika boyunca bisikletin inanılmaz heyecanını bisiklet tutkunları için olduğu kadar bisikletle pek de ilgilenmeyenler için de oldukça hissedilir bir şekilde aktarmayı başarıyor. 1973 turu'nda belçikalı eddie merckx büyük bir tehdittir. merckx, bütün büyük yarışları kazanma iştahına sahip olduğu için "the cannibal" lakabını almıştır. ancak, o sene ole ritter, felice gimondi, gianni motta, francesco moser ve jose manuel fuente gibi birçok başka yarışçı da kazanmaya oldukça açtır. böylece giro, ilginç bir yarışa tanık olur. belgeselin anlatıcısı, bisikletçilerin neyi hangi stratejiyle yaptıklarını ve bisiklete dair taktikleri anlatarak, bisiklet sporunun derinliğini de gözler önüne koyuyor. bisikletin sadece pedal çevirmekten ibaret olmadığını göstermekle kalmayıp, filmin adından da anlaşılacağı gibi (yıldızlar ve su taşıyıcılar) takım çalışmasının önemine de vurgu yapıyor. her "yıldız" kazanmak için sadece kendisine değil, "su taşıyıcılarının" yarış boyunca sağladığı destek ve yardıma ihtiyaç duyuyor.

5- en forårsdag i helvede / a sunday in hell (1976)


yönetmen: jorgen leth

katılımcılar: david saunders (anlatıcı), roger de vlaeminck, marc demeyer, freddy maertens, eddie merckx, ole ritter

ülke: danimarka yapım yılı: 1976 süresi: 110 dk.

kuzeyin cehennemi olarak da anılan tek günlük bir yarış olan paris-roubaix, dar ve çıkıntılı parke taşlı yollarda yapılması; kuru havada insanı boğacak kadar tozlu, yağışlı havada yolların inanılmaz kaygan olması gibi nedenlerle en dramatik yarış olarak anılabilir. 1976 yılı paris-roubaix yarışını işleyen belgesel eddie merckx, roger de vlaeminck, francesco moser ve freddy maertens arasındaki yarışın psikolojik ve dramatik incelemesini ortaya koyuyor. sadece bu yarışı değil, profesyonel bisiklet yarışlarında hakim olan havayı da başarıyla yansıtıyor. film, o yılın kazanmaya en büyük adaylarını (merckx, de vlaeminck maertens ve moser) ve elbette onlara yardım edecek domestikleri tanıtarak başlıyor - bu da bisikletle yeni yeni ilgilenmeye başlayanlar için belgeseli anlamak açısından önem teşkil ediyor. film ilerledikçe yarışçıların yarış öncesi hazırlıkları; yarışın başlangıcı; yarışta yaşananlar ve elbette yarışın heyecan dolu finali veriliyor. elbette bu bir haber filmi değil, bir belgesel olduğu için bütün bunlar doğrudan verilmiyor. öncesi ve sonrasıyla yarış deneyiminin tümü yarışçıların; organizatörlerin ve izleyicilerin gözünden bizlere aktarılıyor.

6- breaking away (1979)


yönetmen: peter yates

oyuncular: dennis christopher, dennis quaid, daniel stern, jackie earle haley

ülke: abd yapım yılı: 1979 süresi: 100 dk.

1970'lerde bloomington, indiana'da yaşayan orta sınıf gençlerin, orta sınıf ebeveynlerinin kaderini paylaşmaktan kaçışlarını anlatan bir olgunlaşma (coming-of-age) hikayesi, breaking away. liseyi bitiren dört gencin sıkıcı işlere veya ordu gibi yerlere sürüklenmeden önce geçirdikleri son bir yaz konu alınıyor. bu dört gençten biri olan dave (dennis christopher) tam bir bisiklet tutkunu, italyan olan her şeye derin bir ilgisi var ve hayallerinde bir gün şampiyon bir italyan bisikletçi olmak yatıyor. annesine daha çok "ini"li yemekler (zucchini, linguini ve fettucine) yapması gerektiğini söylüyor ve hatta normalde jake olan kedisinin adını fellini olarak değiştiriyor. dinlediği operalar ve tuhaf bir aksanla konuştuğu italyanca'yla da babasını çileden çıkartmayı başarıyor. diğer arkadaşlarının ise dave'e kıyasla daha "normal" hedefleri var. bloomington bir üniversite kasabası, ancak bu dört gencin hepsi orta halli ailelerden geldikleri için üniversiteye gitmeleri pek mümkün görünmüyor, onlar da genellikle iş bakıyorlar - elbette, dördünün de bir arada çalışma istekleri nedeniyle bu arayış biraz engelleniyor. o bölgede çalışan öğrencilerin çoğu "yontucular" olarak anılıyor; çünkü bloomington'daki fakir gençlerin çoğu taş yontucu olarak veya kireç taşı sanayisinde çalışmak zorunda kalıyorlar. filmin en tatlı vurgusu ise peter yates'in zekice yerleştirdiği "gerçekleşmeyen üzücü olaylar." örneğin; dave bisikletini bir arabanın önünde sürerken, araba ona çarpmaktan kıl payıyla kurtuluyor. ya da arkadaşı, lise futbol takımının yıldızı olan mike (dennis quaid) yüzerken kafasını bir taşa çarpıyor ve şaşkınlıkla kafasını ovuşturup yüzmeye devam ediyor. yates, burada ucuz gerilimler yaratmak değil, hayatın kırılganlığını göstermek istiyor. ona göre hayat böyle kısacık bir anda bitebilir, öyleyse hala yaşarken neden tadını çıkartmıyoruz ki?

7- belleville rendez-vous / the triplets of belleville / belleville'de randevu (2003)


yönetmen: sylvain chomet

oyuncular: lina boudreau, mari-lou gauthier, michèle caucheteux, michel robin

ülke: fransa yapım yılı: 2003 süresi: 78 dk.

büyük annesi madame souza ve köpeği bruno ile birlikte yıkık dökük bir evde yaşayan champion, bisikletlere çok meraklıdır. bir gün büyük annesi ona bir bisiklet alır ve onu eğitmeye başlar. champion, yeterince büyüdüğünde fransa bisiklet turu'nda (tour de france) yarışmaya hak kazanır. ancak, yarış esnasında diğer iki bisikletçiyle birlikte siyah giyen adamlar tarafından kaçırılır. madame souza, emektar köpeği bruno'nun koku alma yeteneğiyle champion'u bulmak için yola çıkar. bu yolculuk onları okyanusun öbür ucuna, belleville'e kadar götürür. madame souza burada şarkıcı belleville üçüzleriyle tanışır. madame souza, champion'un fransız mafyası tarafından bahis yapmak üzere düzenledikleri korkunç gösteri için kaçırıldığını keşfettiğinde, üçüzlerin cabaret yetenekleri, champion'u kurtarmakta yararlı olur. iki boyutlu ve üç boyutlu animasyonun bir arada kullanarak bir uyum yakalayan sylvain chomet, abartılı vücutlar ve uzun uzun binalarla büyüleyici bir evren yaratıyor. her karesi hayal gücü ve canlılık dolu olan film, çizimleri kadar beklenmedik bir hikaye anlatmayı da başarıyor.

8- le gamin au vélo / the kid with a bike / bisikletli çocuk (2011)


yönetmen: jean-pierre dardenne & luc dardenne

oyuncular: thomas doret, cecile de france, jeremie renier

ülke: belçika yapım yılı: 2011 süresi: 84 dk.

12 yaşındaki cyril (thomas doret), babasının onu terk ettiğine bir türlü inanamamaktadır. bu nedenle, bırakıldığı okuldan kaçarak babasını bulmaya gider. babasının en son kaldığı adrese gittiğinde ise tek bulduğu boş bir apartman olur. bu esnada, okuldaki sosyal hizmet görevlileri de onu geri götürmek istemektedir. cyril onlardan kaçar ve şans eseri genç bir kuaför olan samantha'yla (cecile de france) karşılaşır. korku içindeki çocuk ona sarılsa da, görevliler cyril'i samantha'dan koparırcasına alırlar ama samantha, bu çocuğu bırakmaya niyetli değildir. öncelikle babasının sattığı bisikleti geri alır ve babasıyla bir görüşme ayarlar. ancak, burada babası ona üzücü gerçeği söyler: babasının hayatında cyril'e yer yoktur. ardından samantha, hafta sonları cyril'i alma iznini koparır. o çalışırken, cyril de bisiklet sürmektedir. birlikte yemek yaparlar ve cyril kötü çocuklarla arkadaşlık kurduğunda samantha onun için endişelenir. nitekim, cyril kısa zamanda katıldığı bu çetenin arkadaşlığının da gerçek olmadığını görür. bu küçük çocuk için birçok şeyden vazgeçen samantha, yine koşulsuz sevgisiyle zor zamanları atlatmasına yardımcı olacaktır. filmde, çocuk ve kadın arasındaki bağın zamanla nasıl geliştiği ve güçlendiği veriliyor. ancak samantha'nın çocuğa karşı olan ilgisi hiçbir zaman abartılmıyor. o, yalnızca fedakarlığı gösteriyor ve sevgisini kabul edip etmemeyi cyril'e bırakıyor. elbette, cyril de bunu kabul ediyor.

9- wadjda / vecide (2012)


yönetmen: haifaa al-mansour

oyuncular: waad mohammed, abdullrahman al-gohani, reem abdullah, sultan al assaf

ülke: suudi arabistan yapım yılı: 2012 süresi: 98 dk.

suudi arabistan'da çekilmiş ilk uzun metrajlı film olmasının yanı sıra, kadın bir yönetmen tarafından çekilmiş olması nedeniyle wadjda kesinlikle altın değerinde bir film. al-mansour yasal sinema salonlarının bulunmadığı bir ülkede, hükümeti bir film çekmeye ikna etmeyi başarıyor, üstelik film hem toplumsal hem de siyasi bir eleştiri niteliğinde. başkent riyad'da yaşayan 10 yaşındaki wadjda (waad mohammed), genellikle arkadaşı abdullah'la (abdullrahman al-gohani) birlikte vakit geçirir. bir mağazada gördüğü bisikleti alma hayalleri kurar, böylece abdullah'la yarışabilecektir. ancak, bisiklet sürmek kız çocuklarına uygun görülmediğinden bisiklet alma savaşı çok daha karmaşık bir hale gelir. wadjda'nın annesi bir öğretmendir ve araba kullanmanın kadınlara yasak olması nedeniyle her gün şehre kadınların binebilmek için maaşlarının önemli bir kısmını ödedikleri servisle gider, babası ise bir müteahhittir ve işi nedeniyle pek de eve uğramaz. ancak, film ilerledikçe babasının yeni bir eş almaya hazırlandığı ortaya çıkar, çünkü wadjda'nın annesi ona artık "çocuk verememektedir." wadjda neler olup bittiğini anlayamaz, ancak bütün bu olup bitenle başa çıkabilmek için bisiklet hayaline daha fazla tutunur. ve sonunda bisikletini alabilmek için ironik bir biçimde dindar bir yol bulur: kur'an okuma yarışmasında birinci olacak ve ödül olan 1000 riyal ile bisikletini alacaktır. böylece dini açıdan pek de becerikli olmayan wadjda okulunun kur'an kursuna katılır ve birinci olmak için mücadelesi başlar.

10- the armstrong lie / armstrong yalanı (2013)


yönetmen: alex gibney

katılımcılar: lance armstrong, michele ferrari, reed albergotti, betsy andreu, george hincapie

ülke: abd yapım yılı: 2013 süresi: 125 dk.

bisiklet sporundan bahsederken lance armstrong ve inanılmaz öyküsünden bahsetmemek olmaz. 25 yaşında üçüncü aşama testis kanseri olduğunu, kanserin beynine sıçradığını ve yaşama şansının yalnızca yüzde kırk olduğunu öğrenen armstrong, zorlu bir kemoterapi tedavisi sürecinden sonra hastalığı yenmeyi başarmıştı. ardından 1997 yılında lance armstrong foundation'u kurarak (bugünkü adı livestrong) kanser araştırmalarına destek sağlamak ve dünyanın dört bir yanındaki kanser hastalarına yardımcı olmak için mücadele vermeye başladı. elbette, bu sırada yarışlara geri dönerek ispanya bisiklet turu'nda (la vuelta) dördüncülüğü elde etti. 1999-2005 yılları arasında ise fransa bisiklet turu'nda tam yedi defa sarı mayoyu sırtına geçirerek birinciliği kazanan armstrong, 2005 yılında emekli olduğunu açıkladı. her başarılı bisikletçi için dönen doping dedikoduları tabii ki armstrong için de konuşuluyordu, ancak o bu iddiaları kesin bir dille reddediyordu. 2008 yılında armstrong'un hikayesini anlatmak için çekimlere başlayan alex gibney'in belgeseli, armstrong'un 2009 yılında beklenmedik bir şekilde bisiklete geri dönmesiyle farklı bir yön aldı. 2012 yılında açılan doping soruşturması sonrasında doping kullandığının ortaya çıkması ve 1998'den bu yana elde ettiği bütün derecelerin elinden alınmasıyla da belgesel sonuçlandı. bu nedenle kimi zaman iki farklı hikayenin sonradan birleştirildiğini hissetmemiz pek de zor olmuyor. dört yılda tamamlanan belgesel bir "öncesi ve sonrası" hikayesine dönüşüyor - bir başarı hikayesi, bir yalana evriliyor. bunun yanı sıra, armstrong'un hikayesini anlatan stop at nothing: the armstrong story ve the program belgesellerinde olduğu gibi sporcunun mücadelesinden, yarışma hırsından çok, aldığı maddeler; nasıl bir kontrol delisi olduğu; bütün takım arkadaşlarının ondan korktuğu gibi sansasyonel konulara yönelmek yerine gençliğine; yarışma azmine; testis kanseri tedavisi ve geçirdiği beyin ameliyatına; 2012'de istifa ettiği livestrong kuruluşuna ve livestrong'un kanserle savaşına da kapsamlı olarak yer veriliyor.Ad

!f 2017,7,!f 2018,14,akademi ödülleri,1,analiz,20,anthony hopkins,1,belgesel,2,berkay kılıç,8,burak aras,4,christian bale,1,david lynch,1,doğa bekiroğlu,52,duyuru,2,elbi pekcan,3,ethan hawke,1,fanzin,11,festival,6,filmekimi 2016,3,filmekimi 2017,7,filmekimi 2018,15,golden globe,1,guillermo del toro,1,haber,83,ilginç,6,inceleme,149,irem turhan,9,istanbul film festivali,1,javier bardem,1,jennifer lawrence,1,jodie foster,1,kevin spacey,1,kısa film,4,kuzuların sessizliği,1,mark wahlberg,1,mother!,1,murder on the orient express,1,naz ekmekçi,81,nisan altın,56,noviseçki,15,oscar,2,ödül,13,proje,1,quentin tarantino,1,röportaj,1,seda bayram,19,sundance,2,the shape of water,1,the silence of the lambs,1,video,2,walter lassally,1,yeşilçam,1,zorba the greek,1,
ltr
item
novicinema - sinema platformu: bisiklet filmleri seçkisi
bisiklet filmleri seçkisi
https://3.bp.blogspot.com/-f7RwJA-kwI8/WQyw78FKEWI/AAAAAAAABmU/KUdLQi8ra-o_bYeuBOGeIWclbLJl7kXDQCLcB/s640/belleville-rendez-vous-2.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-f7RwJA-kwI8/WQyw78FKEWI/AAAAAAAABmU/KUdLQi8ra-o_bYeuBOGeIWclbLJl7kXDQCLcB/s72-c/belleville-rendez-vous-2.jpg
novicinema - sinema platformu
http://www.novicinema.com/2017/05/bisiklet-filmleri-seckisi.html
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/2017/05/bisiklet-filmleri-seckisi.html
true
3808060751201340864
UTF-8
tüm gönderiler yüklendi üzgünüz başka yazı bulunamadı. HEPSİ tamamını oku Reply Cancel reply sil yazan: anasayfa SAYFALAR YAZILAR hepsini göster İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR tüm yazılar ARŞİV ARA TÜM YAZILAR eşleşen sonuç bulunamadı. > anasayfa pazar pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi pazar pzrtesi salı çarş perş cuma cmrtesi ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ekim kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs mayıs haz ağust eylül ekim kasım aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago haftalar önce takipçiler takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy