90'lardan izleyebileceğiniz 10 ilginç film!

her son, yeni bir başlangıçtır. 1980'lerin sonunda, gelişmeye başlayan teknolojiyle klasik film anlayışının önemli birçok unsuru eskimişti, artık rafa kaldırılma zamanları gelmişti. böylece, 1990'lara gelindiğinde film yapımı bir yeniden doğuşa tanık oldu. 

listemizde, bu yeniden doğuş ile birlikte gelen çeşitliliği gözler önüne sermek amacıyla birbirinden farklı filmler seçmeye çalıştık. elbette, 1990-1999 yılları arasındaki tüm başarılı filmleri listelemek mümkün değil, bu nedenle şimdiden liste dışında bırakılan filmler için özür dilemek gerek.

1. 964 pinocchio (1991)yönetmen: shozin fukui

oyuncular: onn-chan, kyoko hara, koji kita, ranyaku mikitei, hage suzuki

ülke: japonya yapım yılı: 1991 süresi: 93 dk.

1988 yılında tetsuo filminin uluslararası başarısından sonra, japon siberpunk akımı kendi çapında önemli bir yer kazanmıştı. eski müzisyen ve yönetmen shozin fukui ise bu akımı 964 pinocchio'dan başlayarak filmlerinin anlatısına başarıyla adapte ederek kendini ispatladı.
film, 964 pinocchio isimli seks hümanoidinin (hage suzuki) alıcısını memnun edemediği için kapı dışarı edilmesiyle başlıyor. hatalı bir ürün olan 964, kafası karışmış bir şekilde sokaklarda dolaşırken kendi gibi aklı bir karış havada himiko (onn-chan) ile karşılaşır. himiko ona bakmaya başlar; hece hece adını öğretmeye çalışır ve onunla birlikte olur. ardından himiko'nun 964'e karşı tavırları değişmeye başlar. 964'ü bir kayaya bağlar; onunla alay eder ve onun artık himiko'ya ait olduğunu söyler. bütün bunlar olurken, 964'ün üreticileri, her yerde bu hatalı robotu aramaktadır.
tuhaf kamera kullanımına; kanlı detaylarına ve ucuz bütçeli teknolojik efektlerine rağmen, 964 pinocchio gerçekten üzerinde uğraşılarak oluşturulmuş denebilir. alışılmadık erotizmi, çılgın diyalogları ve kimi gülünç sahneleriyle japon siberpunk'ını en iyi biçimiyle görmek ve eşine pek rastlanamayacak bir sinema deneyimi yaşamak için izlenmesi gereken bir film.

2. the crying game / ağlatan oyun (1992)


yönetmen: neil jordan

oyuncular: stephen rea, jaye davidson, forest whitaker

ülke: birleşik krallık yapım yılı: 1992 süresi: 112 dk.

mona lisa filmi ile bir çıkış yakalayan irlandalı yönetmen neil jordan romantik drama ile politik gerilim karışımı bir film ile karşımıza çıkıyor.
bir ira (irlanda cumhuriyet ordusu) üyesi olan fergus (stephen rea), jody adındaki bir ingiliz askerini (forest whitaker) kaçırmakla görevlendirilir. görevi başarıyla yerine getirse de zaman içinde kaçırdığı askerle bir arkadaşlık kurmaya başlar. hatta askere, londra'daki kız arkadaşının nasıl olduğuna bakacağına söz bile verir. ancak, işler fergus'un sözünü tutmasıyla daha da ilginç bir hal alır. büyüleyici bakışları ve uzun kıvırcık saçlarıyla dil'i (jaye davidson) karşısında gören fergus, ona aşık olur. fergus ve dil arasında giderek tuhaf bir hal alan ilişki, ağlatan oyun'un görünürdeki konusunu oluştururken, neil jordan bu çarpıcı filme eklediği sürprizlerle beklentilerimizi yıkmayı başarıyor. bu noktada, filmdeki karakterlerden biri "insan kalbinin gizemlerini kim bilebilir?" derken ironik bir şekilde, hepimiz adına konuşmuş oluyor.

3. naked / çıplak (1993)yönetmen: mike leigh

oyuncular: david thewlis, katrin cartlidge, lesley sharp, greg cruttwell

ülke: ingiltere yapım yılı: 1993 süresi: 132 dk.

mike leigh'in haşin filmi; şiddetli diyalogları, iğneleyici nükteleri ve derin acıma duygusuyla margaret thatcher'ın bir zamanlar ingiliz toplumunda olmadığını iddia ettiği toplumsal çürümeyi dile getiriyor.
bir araba çalarak manchester'dan londra'ya gelen johnny (david thewlis) oldukça kültürlü ve kaba bir şekilde açık sözlü bir adamdır, kendinden başka hiç kimseyi sevmez. ancak, herkesten ve her şeyden daha çok kadınlardan nefret ediyor ve bu kadın düşmanlığını da cinsel şiddete döküyor gibi görünmektedir. kısacası her açıdan bir kahraman olmaktan çok uzaktır. londra'da kalacak bir yeri olmayan johnny eski sevgilisi louise'in (lesley sharp) evine gelir. hem louise'i hem de louise'in kafası her daim iyi arkadaşı sophie'yi (katrin cartlidge) sözlü ve biraz da fiziksel olarak taciz ettikten sonra londra'daki kabus yolculuğuna devam eder.
leigh, herkesin bildiği ama hakkında düşünmek veya varlığını kabul etmek istemediği bir ingiltere'yi gözler önüne seriyor. nasıl ki, abel ferrara'nın 1992 tarihli kötü polis (bad lieutenant) filmi amerika'nın kabus gibi karanlık yüzünü ortaya koyuyorsa, çıplak da bu filme ingiltere'nin bir cevabı diyebiliriz. her iki film de insanların korkunç yüzünü göstermek için abartılı kan ve vahşete yer verilmesine gerek olmadığını kanıtlıyor.

4. pred dozhdot / before the rain / yağmurdan önce (1994)yönetmen: milcho manchevski

oyuncular: katrin cartlidge, rade serbedzija, grégoire colin, labina mitevska

ülke: makedonya, fransa, ingiltere yapım yılı: 1994 süresi: 115 dk.

milcho manchevski'nin ilk filmi olan yağmurdan önce, birçok yönüyle izleyiciyi sarsmayı başarıyor. kendinden oldukça emin, her sahnenin amacına uygun çekildiği güçlü anlatıya sahip bir film.
filmin ilk bölümünde, sessizlik yemini etmiş bir keşiş olan kiril (grégoire colin) bir gece kaldığı yere saklanmak için gelen (sonradan etnik nefretin kurbanı olduğunu öğrendiğimiz) gizemli bir arnavut kızıyla (labina mitevska) karşılaşıyor. sonrasında kiril, ilahi aşk ile dünyevi aşk arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor. ikinci hikaye, makedon bir fotoğrafçıyla (rade serbedzija) yasak aşk yaşayan anne (katrin cartlidge) ve kocasının evliliklerindeki problemleri konuşmak için londra'da bir restoranda bir araya gelmelerini ele alıyor. konuşmaları bir müşteri ve garsonun tartışmasıyla bölünüyor. tartışmanın ardından öfkeli müşteri restoranı terk ediyor - döndüğündeyse, korkunç bir katliama tanık oluyoruz. son olarak, üçüncü hikayede ününü savaşın harap ettiği bosna köylerinde hayatını riske atarak çektiği fotoğraflarla elde etmiş makedon fotomuhabir aleksender'in (rade serbedzija) kendi doğduğu makedon köyüne biraz huzur bulabilmek için geri dönüşünü izliyoruz. ancak, aleksender'in tek bulabildiği ortodoks hıristiyanlar ile müslümanlar arasındaki kanlı çatışmalar oluyor.
manchevski'nin hikayesini üç hareketle (sözler, yüzler ve görüntüler) anlattığı filmde, grup kimliğinin sınırları kayboluyor. hikayeleri anlatılan insanların ne için ölmeyi ve daha da önemlisi ne için öldürmeyi göze aldığı sorgulanıyor.

5. faust (1994) 


yönetmen: jan svankmajer

oyuncular: petr cepek, jan kraus, viktorie knotkova, vladimir kudla

ülke: çek cumhuriyeti yapım yılı: 1994 süresi: 97 dk.

goethe'nin faust ve christopher malowe'un doktor faustus'u, svankmajer'in alametifarikası olan kil ve stop-motion ile buluşuyor.
modern prag'da geçen filmde, isimsiz sıradan adam (petr cepek) metroda giderken kalabalığın arasından biri ona bir harita verir. kahramanımız haritayı atsa da, bir süre sonra aynı harita posta kutusunda gizemli bir şekilde yeniden belirir. bunun üzerine haritayı takip etmeye başlar ve kendisini karanlık ara sokaklardaki tuhaf bir tiyatronun önünde bulur. "x" işaretinin olduğu yeri bulmak için tiyatronun içine girdiğindeyse işaretli yerin tiyatrodaki kulisi gösterdiğini keşfeder. kuliste onu bir kostüm, makyaj malzemeleri ve goethe'nin faust'u beklemektedir. sıradan adam, makyajını yapar ve sahneye çıkmadan önce repliklerini sesli bir şekilde okumaya başlar. bu sırada şeytan çıkagelir ve sıradan adam, faust'a dönüşerek, bir anlamda goethe'nin dünyasına çıkışıp kalır.
film ilerledikçe, brechtyen bir şekilde gerçek ile hayalin arasındaki sınır bulanıklaşmaya ve karmaşıklaşmaya başlıyor. svankmajer hikayesini anlatabilmek için sinemayı, tiyatroyu, kuklacılığı, baleyi ve operayı kullanıyor. bütün bunları yaparak izleyiciye sürekli olarak şu an izlediklerinin sadece bir oyun olduğunun altını çizmiş oluyor.

6. à köldum klaka / cold fever (1995) 


yönetmen: fridrik thor fridriksson

oyuncular: masatoshi nagase, lili taylor, fisher stevens, gisli halldorsson, laura hughes

ülke: izlanda yapım yılı: 1995 süresi: 86 dk.

fridrik thor fridriksson'un tuhaf ve eğlenceli filminde, genç bir japon iş adamı olan atsushi hirata'nın (masatoshi nagase) dedesinin isteği üzerine kara kışın ortasında, 7 yıl önce izlanda'nın uzaktaki göllerinden birinin yakınında ölen ailesi için geleneksel bir anma töreni düzenlemeye gitmesi konu alınıyor. bu absürt yol hikayesini izlerken hem hirata'nın ruhsal arayışına hem de komik seyahat günlüğüne tanık oluyoruz. bu yolculuk esnasında amerikalı ruh hastası çift jack ve jill (lili taylor ve fisher stevens) ve izlandalı kovboy siggi (gisli halldorsson) gibi tuhaf karakterlerle de tanışma imkanız buluyoruz.
tokyo'nun standart çerçeve oranıyla başlayan film, izlanda'ya geldiğimizde, bütün doğal güzellikleri göstermek istercesine genişliyor. ancak, başkent reykjavik'ten o göle doğru yolculuğu giderek tuhaf ve zorlu bir hal almaya başlıyor - sanki hirata david lynch ve coen kardeşler tarafından özenle hazırlanmış bir kabusun içine hapsoluyor. yine de kara kışa, dayanılmaz soğuğa ve donan arabalara rağmen, hirata'nın bu töreni gerçekleştirmekteki kararlılığı filme oldukça duygusal ve anlamlı bir hat çizmiş oluyor.

7. kauas pilvet karkaavat / drifting clouds / sürüklenen bulutlar (1996)yönetmen: aki kaurismaki

oyuncular: kati outinen, kari vaananen, elina salo, outi maenpaa

ülke: finlandiya yapım yılı: 1996 süresi: 96 dk.

sürüklenen bulutlar, aki kaurismaki sinemasında sıkça karşılaştığımız gibi pathos* ile komedinin bir birleşimi. filmin baş kahramanı ilona (kati outinen), bir zamanlar çok popüler olan ama şu an batmaya yüz tutmuş dubrovnik adlı bir restoranın yöneticisidir. film, piyanistin güzel bir şarkı söylemesiyle başlar, ancak o gece mutfakta bir kriz yaşanmaktadır. aşçı yine sarhoş olmuştur ve başka bir çalışanı bıçakla kovalamaktadır. bütün bu karmaşadan sonra ilona'yı ilk defa yüzünde bir ifadeyle - bir gülümsemeyle görürüz, çünkü tramvay şoförü olan kocası lauri'yi (kari vaananen) görmüştür. çiftin her gece belli bir rutinleri vardır: her akşam işten sonra ilona kocasının onu almasını bekler, tramvayın son seferini birlikte tamamlarlar ve küçük evlerine giderler. filmin başlarında lauri'nin oldukça pahalı bir televizyon seti aldığını görürüz, ancak bu televizyon küçük ve az eşya sığan evleri için oldukça büyük ve lüks bir eşyadır. ardından beklenen olur - ilona ve lauri işlerini kaybederler. film, finlandiya'da işsizlik oranının aşırı derecede yüksek olduğu bir dönemde çekildiği için, daha çok çiftin işsizlik nedeniyle içine düştüğü umutsuzluk, depresyon ve yeni bir iş bulmak adına alçalmaları gibi durumlar ele alınıyor.
kaurismaki, hikayesini her zaman olduğu gibi karakterlerin yüzlerinde hiçbir ifade olmadan; çok az diyalogla ve mavi ağırlıklı renk kullanımıyla anlatıyor. böylesi zor bir konuyu işlerken içine biraz komedi ve ironi katarak dengeyi sağlıyor. kendisi de bir röportajında frank capra'nın şahane hayat (it's a wonderful life) filmini bir uç, vittorio de sica'nın bisiklet hırsızları (bicycle thieves) filmini diğer uç olarak kabul edip ikisinin ortasında finlandiya'ya özgü gerçekçilikle senaryoyu yazdığını söyleyerek bu filmin tonunu da en iyi şekilde özetlemiştir.

8. la vie de jesus / the life of jesus / isa'nın yaşamı (1997)yönetmen: bruno dumont

oyuncular: david douche, sebastien bailleul, marjorie cottreel, kader chaatouf, samuel boidin

ülke: fransa yapım yılı: 1997 süresi: 96 dk.

bruno dumont'un ilk filmi isa'nın yaşamı filminde, isa pek de göz önünde değil. film, epilepsi hastası bir dazlak olan freddy'nin (david douche) yaşadığı kuzey fransa kasabasındaki yaşamını konu alıyor. ya sevgilisi marie'yle (marjorie cottreel) vakit geçiren ya da motosikletiyle gezinen freddy, kasabaya yeni taşınan arap gencin (kader chaatouf) sevgilisine ilgi duyduğunu öğrenince saf bir ırkçılık ve şiddet ortaya çıkıyor. filmde isa'yı yalnızca, ölmekte olan bir adamın hastanedeki odasında bir resmin içerisinde görüyoruz.
de sica gibi gerçekçi hikayesini oluştururken dumont da profesyonel oyunculara yer vermek yerine, kasaba sakinlerinden bir oyuncu kadrosu oluşturuyor. sessiz ve ağır ağır ilerleyen filmde hiçbir şey olmuyormuş gibi görünse de, filmin tepe noktasına ulaştığımızda dumont'un bir coğrafyayı ne kadar zengin bir biçimde önümüze serdiğini görebiliyoruz.

9. budbringeren / junk mail (1997)


yönetmen: pal sletaune

oyuncular: robert skjærstad, andrine sæther, per egil aske, eli anne linnestad

ülke: norveç yapım yılı: 1997 süresi: 79 dk.

herkesin yozlaşmış ya da son derece bıkkın olduğu bu kara komedide, oslo'da postacılık yapan roy (robert skjærstad) dünyanın en kötü ve en yavaş postacısı olabilir. ilginç görünen her mektubu okur; yediği konserve spagettinin yağını zarflara bulaştırır ve önemsiz reklam mektuplarını tren raylarının yakınındaki bir mağaraya atar.
bir gün mektup dağıtırken, işitme engelli line'in (andrine sæther) anatharlarını posta kutusunun kilidinin üzerinde unuttuğunu görür. line'in evine girer, çekmecelerini karıştırır, yemeklerini yer ve telesekreterine oldukça öfkeli bir mesaj bırakan georg'a line ile "o işi yaptıklarını" söyler. başka bir gün tekrar gelir ve evde uyuyakalır, bu sırada line evine dönmüştür. roy yatağın altına saklanır, hiç ses soluk çıkmayınca dışarı çıkar ve line'i küvetin dibine yatmış halde görür. onu hemen küvetten çıkararak intihar etmesine engel olur, ambulans çağırır ve kaçar. ancak kendisini tehlikeli bir suç ağının ortasındayken bulur. line, aslında göründüğü kadar masum bir kadın değildir.

10. dogma (1999)


yönetmen: kevin smith

oyuncular: ben affleck, matt damon, linda fiorentino, alan rickman, salma hayek

ülke: abd yapım yılı: 1999 süresi: 130 dk.

dogma filmi, birçok insanı kızdıracak ya da gücendirecek bir film ve kevin smith bunun tamamen farkında. katolik bir ailede büyüyen smith, cennetten kovulmuş iki melek olan loki (matt damon) ve bartleby'nin (ben affleck) kurallarda bir boşluk bularak cennete geri dönmeye çalışmalarını konu alıyor​. günah işledikleri için cennetten kovulan melekler, new jersey'de açılacak yeni katolik kilisesinin kapısından geçen herkesin günahlarından arınacağını duyarlar ve böylece wisconsin'den new jersey'e doğru yola çıkarlar. elbette, onların bu boşluktan faydalanarak cennete geri dönmesi demek tanrı'nın haksız olduğu anlamına geleceğinden, dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. isa'yla aynı soydan gelen bethany (linda fiorentino) ise metatron (alan rickman) tarafından bu iki meleği durdurması için görevlendirilir. metatron bu konuda insiyatif kullanmıştır, çünkü tanrı uzun zamandır ortada yoktur ve kimse nereye gittiğini bilememektedir. bethany'ye bu görevde yardımcı olacak peygamberler ise kevin smith'in her filminden tanıdığımız jay (jason mewes) ve silent bob'dan (kevin smith) başkası olmayacaktır.
filmi mükemmellikten uzaklaştıran bir unsur kevin smith'in din, politika ve cinsellik üzerine uzun ve abartılı diyaloglara olan takıntısı olsa da, doğuştan gelen alaycılığı ve retorik yeteneği sayesinde gereken komediyi filme başarıyla yansıtabiliyor.


Ad

!f 2017,7,!f 2018,14,akademi ödülleri,1,analiz,20,anthony hopkins,1,belgesel,2,berkay kılıç,8,burak aras,4,christian bale,1,david lynch,1,doğa bekiroğlu,52,duyuru,2,elbi pekcan,3,ethan hawke,1,fanzin,11,festival,6,filmekimi 2016,3,filmekimi 2017,7,filmekimi 2018,15,golden globe,1,guillermo del toro,1,haber,83,ilginç,6,inceleme,148,irem turhan,9,istanbul film festivali,1,javier bardem,1,jennifer lawrence,1,jodie foster,1,kevin spacey,1,kısa film,4,kuzuların sessizliği,1,mark wahlberg,1,mother!,1,murder on the orient express,1,naz ekmekçi,81,nisan altın,56,noviseçki,15,oscar,2,ödül,13,proje,1,quentin tarantino,1,röportaj,1,seda bayram,19,sundance,2,the shape of water,1,the silence of the lambs,1,video,2,walter lassally,1,yeşilçam,1,zorba the greek,1,
ltr
item
novicinema - sinema platformu: 90'lardan izleyebileceğiniz 10 ilginç film!
90'lardan izleyebileceğiniz 10 ilginç film!
https://2.bp.blogspot.com/-5tcWgsBE2aA/WPus4WjWxZI/AAAAAAAABiY/GcN11zbwjSgsUYD2Z34QXjatlQ8-bZYLwCLcB/s320/dogmakapak.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-5tcWgsBE2aA/WPus4WjWxZI/AAAAAAAABiY/GcN11zbwjSgsUYD2Z34QXjatlQ8-bZYLwCLcB/s72-c/dogmakapak.jpg
novicinema - sinema platformu
http://www.novicinema.com/2017/04/90lardan-izleyebileceginiz-10-ilginc.html
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/2017/04/90lardan-izleyebileceginiz-10-ilginc.html
true
3808060751201340864
UTF-8
tüm gönderiler yüklendi üzgünüz başka yazı bulunamadı. HEPSİ tamamını oku Reply Cancel reply sil yazan: anasayfa SAYFALAR YAZILAR hepsini göster İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR tüm yazılar ARŞİV ARA TÜM YAZILAR eşleşen sonuç bulunamadı. > anasayfa pazar pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi pazar pzrtesi salı çarş perş cuma cmrtesi ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ekim kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs mayıs haz ağust eylül ekim kasım aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago haftalar önce takipçiler takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy