hafta sonu heyecanla izleyebileceğiniz 5 film!

yeni filmler keşfetmek her zaman kolay olmayabilir. bu nedenle, ne izlesem diye düşünenler için oldukça farklı 5 film derledim. iyi seyirler!

1. ışık yılı (gandahar)yönetmen: rené laloux

ülke: fransa yapım yılı: 1988 süresi: 78 dk.

rené laloux, vahşi gezegen (la planete sauvage) filminde olduğu gibi, bir uzaylı uygarlığını titizlikle ele alıyor. mavi renkli, insan görünümlü uzaylılar, gandahar gezegeninde oldukça huzurlu ve basit bir hayat sürüyorlar. bir bitkinin böceğimsi bir canlı doğurmasına ve gandaharlı bir kadının bu canlıyı alarak emzirmesine tanık oluyoruz, bu da bize gandahar gezegeninde doğadaki tüm canlıların birbiriyle iç içe ve uyumlu bir şekilde yaşadığını gösteriyor.

ancak, metal adamlardan oluşan bir ordunun masum gandaharlılara saldırması ve bir ışınla onları taşa çevirmesiyle bütün düzen altüst oluyor. gandahar'ın başkenti, jasper'de yaşlılar heyeti onlara kimin saldırdığını bulması için kimi görevlendirmeleri gerektiğini tartışıyorlar. sonunda, genç sylvian görevlendiriliyor ve daha derinlemesine bir araştırma yapması için okyanusa gönderiliyor. yolculuğu sırasında, okyanusun altında başka bir uygarlık keşfediyor. aslında burada yaşayanlar, jasper'de yürütülen tuhaf deneyler nedeniyle deforme olmuş gandahar'lılar ve jasper'deki yetkililer tarafından tamamen unutulmuşlar bile. bunun yanı sıra, sylvian okyanusun dibinde oldukça büyük bir beyin de buluyor. bu beyin, yok etmek için fazla büyük olduğu için öylece okyanusa atılmış. jasper'de yürütülen kötü deneylerin bir ürünü.

bilimsel olarak oldukça gelişmiş bir uygarlığın giderek fazla bencil ve mükemmeliyetçi oluşuna tanık oluyoruz. deforme olmuş gandahar'lılar okyanusun dibine gönderiliyorlar, ayrı bir sınıf olarak yaşamaları mümkün değil, çünkü bu gibi ütopyalarda sınıf kavramı var olamaz. bu nedenle onları görmeyecekleri bir yere yerleştirerek tamamen unutmayı seçiyorlar.

rené laloux, toplumsal katmanları ve metaforik anlatımı vahşi gezegen'de olduğundan daha yüzeysel bir şekilde ele alıyor gibi görünse de, farklı animasyon tekniği ve düşündürücü senaryosu açısından oldukça başarılı.

2. meşe (balanta)yönetmen: lucian pintille

oyuncular: maia morgenstern, razvan vasilescu, victor rebenguic

ülke: romanya yapım yılı: 1992 süresi: 105 dk.

romanya'daki komünist rejimin uyguladığı sansürden nasibini alan lucian pintille'nin çoğu filmi neredeyse 20 yıl boyunca yasaklı kaldı. meşe ise, çavuşesku'nun ölümünden sonra özgürce izleyicisine kavuşabilen ilk filmi oldu.

ölen babasının vücudunu bir üniversiteye bağışlamak isteyen nela (maia morgenstern), vücudun üzerinde herhangi bir inceleme yapılamayacak kadar bozulduğunu öğrenir. bunun üzerine babasını yaktırır ve küllerini bir nescafe kutusuna koyarak bükreş dışında bir kasabada bulduğu öğretmenlik işi için yola koyulur. bu yolculuk sırasında bir sürü trajik olay yaşayan nela'nın, alaycı bir doktor olan mitica (razvan vasiescu) ile tanışmasıyla şansı da dönmeye başlar. mitica'nın otoriteyle olan sorunu ve asi doğası nela'nınkine oldukça benzemektedir, birbirlerinin ruh ikizi ve potansiyel suç ortağıdırlar. normallik onlara göre değildir, çünkü filmde onlara benzemeyen, yani "normal" olan herkes, insanları birleştirdiğini iddia ederek onların hayatlarını kontrol altına alan  politik ve sosyal düzenin birer parçasıdır. nela ve mitica bu düzene karşı çıktıkları için eylemleri giderek daha da asi bir hale gelir. çünkü aslında en baştan kaybedecekleri bir şeyleri yoktur. nela, babası öldükten sonra yaşadıkları apartmanı ateşe verir; mitica, bir savcıya vurduğu için hapse atılmıştır. ve ikili tanıştıktan sonra ilk randevularında bir savaş tatbikat alanına giderler.

pintille, normların yıkımı ve normal olanın reddedilmesi konularına oldukça kafa yormuş gibi görünüyor. çavuşesku rejimine geri dönerek, iki asinin gözünden ele alıyor ve kahramanlarımız içinde bulundukları kaosa rağmen, umut dolu bir sona kavuşuyorlar.

3. ince mavi çizgi (the thin blue line)yönetmen: errol morris

katılımcılar: randall adams, david harris, gus rose, jackie johnson

ülke: abd yapım yılı: 1988 süresi: 103 dk.

amerika'nın başarılı belgesel yönetmenlerinden errol morris, 30 aylık araştırma sürecinden sonra oldukça ilginç bir cinayet vakasını ele alıyor. aslında, teksas'a 15 yıl boyunca sayısız mahkemede "yeniden öldürmelerinin kesin olduğu" sonucuna vardığı mahkumlara idam cezasının verilmesini öngörmüş "bay ölüm" lakaplı bir psikiyatr hakkında araştırma yapmaya giden morris, röportajları esnasında randall adams isimli bir idam mahkumuyla tanışıyor.

randall adams, woods cinayetine kadar başka hiçbir suça karışmamış ve röportaj esnasında morris'e suçsuz olduğunu söylüyor. başta morris, hapisteki herkesin suçsuz olduğunu iddia ettiğini söylese de adams davasıyla ilgilenen polis david harris'le tanıştıktan sonra, yanlış adamı yakalamış olabileceklerini düşünmeye başlıyor. belgesel yayınlandıktan sonra adams davası yeniden açılıyor ve idam cezası, müebbet hapse çevriliyor. ardından 12 yıl sonra tahliye edilebileceği kararı veriliyor. randall adams, hapisten çıktıktan sonra gerçekten bir cinayet işliyor ve 2004 yılında idam ediliyor.

film yalnızca amerikan adalet sisteminde değil, belgesel yapımcılığında da oldukça etki bırakıyor. klasik belgesellerde olduğu gibi görüntüler bir haber filmi gibi verilmiyor. bunun yerine hayli stilize edilmiş, yer yer hitchcockvari sahneler çekiliyor. bununla birlikte, filmin en başından beri randall adams'ı suçsuz olarak görebilmemiz için hikaye daha manipülatif bir şekilde anlatılıyor.

bu da elbette, belgeselcilikteki en büyük suçlardan biri olarak kabul edildiği için, akademi en iyi belgesel oscar'ına aday bile gösterilmesini reddediyor ve filmin belgeselden çok kurmaca olduğunu savunuyor. yine de, errol morris'in başarılı belgeselciliğinin yanına hikaye anlatıcılığı da nasıl başarıyla eklediğini görebilmek açısından önemli bir film.

4. şeytan adası'nın kralı (kongen av bastøy)yönetmen: marius holst

oyuncular: benjamin helstad, magnus langlete, trond nilssen, stellan skarsgard

ülke: norveç yapım yılı: 2010 süresi: 116 dk.

norveç'teki bastøy ıslah evi , 1900-1953 yılları arasında birçok erkek çocuğuna ev sahipliği yapmıştı. okulun amacı, kimi suçlar nedeniyle buraya gelen çocukların içlerindeki doğru, ahlaklı hıristiyanı bulmaktı. böylece topluma yeniden kazandırılacaklardı. sert disiplin, ağır çalışma koşulları ve genel olarak hor görülme çocukların günlük rutinini oluşturuyordu. ve yaşadıkları ada gibi, bu durumdan da kaçmaları imkansızdı.

1915 yılında yaşanmış bir olaydan yola çıkan filmde, çocukların cinsel istismara maruz kalmalarından sonra ayaklanmaları; gardiyanları etkisiz hale getirmeleri ve bu olayın norveç ordusu tarafından bastırılışı konu alınıyor. ıslah evine yeni gelen iki çocuktan biri olan erling (benjamin helstad) söylentiye göre birini öldürmüştür; ivar'ın (magnus langlete) ise suçu bilinmemektedir, ancak ivar'ın oldukça kolay korkan, zayıf yapılı bir çocuk olması, yanlışlıkla ıslah evine gönderilmiş olabileceğini bile düşündürtmektedir. isimleri yerine, kısaca c19 ve c5 olarak kodlanan çocuklar yeniden vaftiz edilirler ve tüm kıyafetleri çıkartılarak odalarına gidene kadar bütün yeni arkadaşlarına teşhir edilirler. ardından sürekli olarak şiddete ve istismara maruz kalırlar.

oldukça etkileyici bir görsellik sunmasının yanı sıra marius holst, sağlam anlatım tarzıyla da filmi daha çarpıcı hale getirmeyi başarıyor. filmin soğuk atmosferine rağmen, izlerken içiniz adalet arayışıyla yanıp tutuşuyor.

5. volkan (ixcanul)yönetmen: jayro bustamante

oyuncular: maria mercedes coroy, marvin coroy, maria telon, manuel antun

ülke: guatemala yapım yılı: 2015 süresi: 91 dk.

jayro bustamante'nin ilk uzun metrajlı filmi volkan, maya dillerinden biri olan kakçikelce çekilmiş ve guatemala halkının gelenekleri, yaşayış biçimleri tüm gerçekçiliğiyle göz önüne seriliyor.

17 yaşındaki maria'nın (maria mercedes coroy) ailesi, kahve ekerek geçimlerini sağlamaya çalışmaktadırlar. ancak, hem kendi hem de kızlarının geleceğini korumak için görücü usulüyle durumu daha iyi olan dul bir ustabaşıyla evlendirmeye karar verirler. maria ise kendi gibi kahve tarlasında çalışmakta olan pepe'ye (marvin coroy) aşıktır. pepe, amerika'ya kaçma planları yapan bir gençtir ve hayallerinde sürekli maria'ya da yer vermekte, gideceği zaman onu da götüreceğini söylemektedir. böylece, ustabaşıyla evlenmeden önce maria, pepe'yle birlikte olur. maria hamile kalır, sözler veren pepe ise onu geride öylece bırakarak amerika'ya kaçar.

maria'nın annesi juana (maria telon), çocuğu düşürebilmesi için akıl almaz yollara başvursa da, yöntemlerin hiçbiri başarılı olmaz. böylece juana, çocuğun kaderinin yaşamak olduğuna ikna olur. tabii, hamile olduğu için evlendirmek istedikleri ustabaşı maria'yı kabul etmez, böylece zar zor geçinen aileye bir boğaz daha eklenmiş olur.

konu ilk okunduğu zaman bir yeşilçam melodramını andırsa da melodramdan çok daha karmaşık ve güçlü bir anlatıya sahip. profesyonel olmayan oyuncuların performansları oldukça başarılı, ki bu da izlediğimiz hikayenin tamamen içine çekilmemizi sağlıyor. dışarıdan bir göz olarak izleme fırsatını çok nadir bulabildiğimiz, kakçikel bölgesi gibi gözden uzak yerlerin kültürünü görmek açısından da kaçırılmaması gereken bir film.
Ad

!f 2017,7,!f 2018,14,akademi ödülleri,1,analiz,20,anthony hopkins,1,belgesel,2,berkay kılıç,8,burak aras,4,christian bale,1,david lynch,1,doğa bekiroğlu,52,duyuru,2,elbi pekcan,3,ethan hawke,1,fanzin,11,festival,6,filmekimi 2016,3,filmekimi 2017,7,filmekimi 2018,15,golden globe,1,guillermo del toro,1,haber,83,ilginç,6,inceleme,149,irem turhan,9,istanbul film festivali,1,javier bardem,1,jennifer lawrence,1,jodie foster,1,kevin spacey,1,kısa film,4,kuzuların sessizliği,1,mark wahlberg,1,mother!,1,murder on the orient express,1,naz ekmekçi,81,nisan altın,56,noviseçki,15,oscar,2,ödül,13,proje,1,quentin tarantino,1,röportaj,1,seda bayram,19,sundance,2,the shape of water,1,the silence of the lambs,1,video,2,walter lassally,1,yeşilçam,1,zorba the greek,1,
ltr
item
novicinema - sinema platformu: hafta sonu heyecanla izleyebileceğiniz 5 film!
hafta sonu heyecanla izleyebileceğiniz 5 film!
https://3.bp.blogspot.com/-BhBxOzsE81c/WMVz6zDbp6I/AAAAAAAABaM/2Wr35YgX2ccRfgFkyA_rPOoEW_gfYNQlwCEw/s640/ixcanul.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-BhBxOzsE81c/WMVz6zDbp6I/AAAAAAAABaM/2Wr35YgX2ccRfgFkyA_rPOoEW_gfYNQlwCEw/s72-c/ixcanul.jpg
novicinema - sinema platformu
http://www.novicinema.com/2017/03/hafta-sonu-heyecanla-izleyebileceginiz.html
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/
http://www.novicinema.com/2017/03/hafta-sonu-heyecanla-izleyebileceginiz.html
true
3808060751201340864
UTF-8
tüm gönderiler yüklendi üzgünüz başka yazı bulunamadı. HEPSİ tamamını oku Reply Cancel reply sil yazan: anasayfa SAYFALAR YAZILAR hepsini göster İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR tüm yazılar ARŞİV ARA TÜM YAZILAR eşleşen sonuç bulunamadı. > anasayfa pazar pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi pazar pzrtesi salı çarş perş cuma cmrtesi ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ekim kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs mayıs haz ağust eylül ekim kasım aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago haftalar önce takipçiler takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy